Batman roznáší jídlo bezdomovcům

V chilském Santiagu se objevil záhadný muž v masce Batmana, který místo boje proti padouchům bojuje proti hladu a roznáší jídlo lidem bez domova. Kostým má prý přinášet smích a radost a zároveň slouží jako prostředek anonymity, který mu, dle jeho vyjádření, vyhovuje. Bezdomovci tak dostanou teplé jídlo do žaludku a zároveň potěchu pro duši.


Kromě masky komiksového hrdiny nosí neznámý dárce i masku na ústech – jako ochranu proti covidu-19. Chilská ekonomika byla pandemií silně zasažena, nezaměstnanost zde překročila 12 %, což je více než během posledních deseti let. V takové době jsou podobné počiny více než vítané. „Ceníme si toho jako pomoci člověka druhým,“ vypověděl jeden z obdarovaných Simon Salvador.

Na dobrotu lidského srdce a ochotu podat pomocnou ruku ostatně apeluje také samotný superhrdina. „Podívejte se, jestli není ve vašem okolí někdo, komu můžete věnovat svůj čas, trochu jídla, přístřešek či povzbudivé slovo,“ řekl v rozhovoru pro agenturu Reuters.

Přispět dobrým skutkem ostatně můžete i vy v České republice a na Slovensku. Léto nám pomalu odchází a lidem bez domova určitě přijde vhod Nocleženka, poukaz v hodnotě 100 Kč, díky kterému umožníte jedné osobě strávit noc v teple. Další možností je například koupě časopisu Nový prostor, jehož zakoupením přispějete konkrétnímu prodejci na živobytí. Prodejce můžete potkat nejčastěji na zastávkách MHD či na nádraží. Jste-li z Prahy, mrkněte na stránky neziskové organizace Jako doma, zaměřené na ženy bez domova, která pořádá podzimní sbírku oblečení, kosmetiky, trvanlivého jídla, dek či spacáků a dalších věcí. Více informací naleznete zde.

Prostoru pro dobročinnost je samozřejmě určitě více, někdy stačí sledovat události na Facebooku konající se ve vašem okolí. A někdy stačí úplně málo – úsměv a vlídné slovo. Nocleh to sice nezajistí, ale často zahřeje tam, kde je to nejvíc potřeba – u srdce.

Autor: Barbora Černošková

Zdroj: Aktuálně.cz, Reuters

Ilustrace: Magdaléna Kramperová