RECENZE: Mysteriózní seriál Dark vás chytne a už nepustí

Tereza Stará 7. 9. 2021

Když v německém městečku Winden začnou záhadně mizet děti, vzbudí to obrovský rozruch. Mnozí jeho obyvatelé si ale uvědomí spojitost s událostmi, které se staly již dříve v minulosti. Začne tak vznikat zapletený uzel tragických událostí odehrávajících se v jiném čase i prostoru, které se ale i tak navzájem ovlivňují. Dokáže cestování v čase změnit nešťastné osudy obyvatel Windenu?

Pokud jste fanoušky velkých dějových zvratů, zamotaného příběhu a tajemné napjaté atmosféry, je pro vás sci-fi Dark jako dělané. Produkce Netflixu loni třetí sérií uzavřela toto německé mysteriózní sci-fi, které vám pořádně zamotá hlavu a nenechá vás odtrhnout se od obrazovky. Abyste komplikovaný děj s ohromným množstvím postav skutečně pochopili, musíte mu ale věnovat každou minutu vaší pozornosti.

Zdánlivě klidné město Winden je hned na začátku série otřeseno zmizením několika dětí. Když se ztratí i nejmladší syn místního detektiva Ulricha, který za podobně zvláštních okolních přišel před lety i o svého bratra, věci se dají rychle do pohybu. Rodiny rozbité tragickými událostmi začnou pátrat po svých blízkých a na cestě za odpověďmi cestují do minulosti i budoucnosti.

Otevírá se tak děj, který prostupuje několika desetiletími a hlavní postavy zachycuje v několika fázích života. V přesně promyšleném scénáři dokonce i budoucnost ovlivňuje minulost a po shlédnutí několika dílů do sebe začne všechno krásně zapadat.

Zpočátku je jednoduché se v linii příběhu orientovat, ve druhé sérii se ale nepozorný divák již snadno ztratí. Poslední třetí série pak sice všechny nadpřirozené události vysvětlí, musíte ale dávat velký pozor a dobře si zapamatovat všechny dějové zvraty. A těch je stejně jako hlavních postav v příběhu požehnaně.

Hlavním motivem seriálu je odvěká otázka, zda může cestování v čase měnit budoucnost. Dark si pohrává s myšlenkou, že všichni máme předem daný osud a postavy tak v tomto dramatu pouze nešťastně bojují s větrnými mlýny. Právě změnit vlastní osud se nakonec stává hlavním cílem většiny hrdinů, kteří bojují i za životy svých blízkých.

Zajímavostí je, že tvůrci seriálu Baran bo Odar a Jantje Friese jsou partnery i v reálném životě a snímek je tak jejich společným dílem. Celkově se jedná o jeden z nejúspěšnějších německých seriálů vůbec. Mnoho účinkujících herců se díky němu v rodném Neměcku proslavilo.

Zamotaný, strhující a někdy pořádně temný seriál Dark vám naloží pořádnou dávku napětí a rozhodně vás donutí přemýšlet. Nuda u něj nehrozí a hodí se tak pro všechny, co mají rádi nečekaný a spletitý děj. Těšit se pak můžete i na úplně uzavřený, i když trochu nečekaný závěr.

Autor: Tereza Stará


Pokud hledáte další seriály, které byste si chtěli pustit, rozhodně si přečtěte další tipy naší redakce.


Máte rádi naše dobrý zprávy a chtěli byste nás podpořit? Zavítejte na náš Patreon! Prostřednictvím drobné částky nás můžete měsíčně i jednorázově podpořit a pomoci nám dále se rozvíjet.


Foto: netflix.com