Dobrý tipy na cesty: Moldavsko aneb proč jet do země vína, kam nikdo nejezdí?

Malá země vklíněná mezi Ukrajinu a Rumunsko, bez hor nebo moře. Nejnižší počet navštěvujících turistů v Evropě a nestabilní politická situace. Podle analytiků jedno z posledních míst v Evropě, kde stále ještě hrozí ozbrojený konflikt. Zároveň je ale Moldavsko zemí rozlehlých vinic, bouřlivé historie a mísí se zde rusky a rumunsky mluvící obyvatelstvo. Po kulturní stránce tato země tedy rozhodně zní zajímavě. Cenově je lákavá také, měnou je moldavský lei a ceny jsou o asi dvacet procent nižší než u nás. Proč se tam tedy vydat?

Podněstří

Prvním místem, které stojí za zmínku, je semiautonomní republika Podněstří na východě Moldavska. Možná už jste o Podněstří slyšeli, kromě Abcházie ji snad žádná jiná země neuznává jako nezávislé území. Podněstří však na názory ostatních nebere zřetel a lidé v této oblasti si žijí vlastním životem, dosti odlišným od zbytku Moldavska.

Pro pochopení existence Podněstří se musíme kouknout do historie. Před rozpadem SSSR měla tehdejší Moldavská socialistická republika před sebou několik možných cest – mohla se osamostatnit a existovat po rozpadu svazu nezávisle, také existovala možnost zůstat ruským územím, anebo se díky četnému rumunskému obyvatelstvu připojit právě k sousednímu Rumunsku. Právě té poslední možnosti se někteří zejména rusky mluvící obyvatelé dost obávali a začala se rodit separatistická tendence. Jak nyní víme, Moldavsko získalo samostatnost a žádné připojování se nekonalo. Podněstří se ale i tak rozhodlo dál nacházet zalíbení v Rusku.

Pokud tedy v současnosti zavítáte na území Podněstří, které se – jak z názvu vyplývá – rozprostírá podél řeky Dněstr, ocitnete se opět v dobách socialismu. Občas se Podněstří přezdívá jako skanzen komunismu. Opravdu zde naleznete sochy Lenina, ulice pojmenované Komsomolskaya, Sovetskaya nebo třeba Leninskaya, a dokonce se zde i platí podněsterským rublem a na vlajce mají stále své místo srp a kladivo. Na pořádek zde dohlíží mírové složky ruské armády a o bezpečnost je tedy postaráno. Hlavním městem je Tiraspol, a pokud se do Podněstří vydáte, právě tohle město asi bude vaším cílem. Naleznete zde třeba monumenty Lenina a generála Suvorova. V přilehlém městě Bender je pak středověká pevnost Tighina a katedrála Přeměny. Pro vstup do Podněstří musíte předložit pas, a získáte vízum na jeden měsíc.

Kišiněv

Kromě neoficiálního města Podněstří určitě musíte zavítat i do oficiálního hlavního města Moldavska. Kišiněv je poměrně hezké město, ulice jsou plné stromů a také je zde plno upravených parků. Právě tam asi budete dřív nebo později chtít uniknout před ruchem města. Doprava je hlavně v centru opravdu silná. Mezi ty nejkrásnější parky patří park Štěpána Velikého, Růžové údolí a Dendrarium. Právě ten poslední je nejvíce okouzlující, od centra je asi nejdál, ale nabízí rozlehlé louky lákající na piknik, také botanickou zahradu plnou všelijakých barevných květů a rybník. Přes park protéká potůček a to, že jste jen pár set metrů od centra, vám připomínají pouze výškové budovy vykukující přes koruny vzrostlých stromů. Růžové údolí nabízí rovnou dvě jezera, rozlehlý les a plno stezek na procházky či běhání. Park Štěpána Velikého je pak ten pravý park na kávičku a rozjímání.

Historických památek tu moc není, a pokud tedy nutně potřebujete dávku dějepisných vědomostí, navštívit můžete Národní muzeum moldavské historie. O moc zajímavější je ovšem Národní muzeum etnografie a přírodní historie nabízející ukázky flóry a fauny Moldavska včetně kostí dinosaurů a pravěkých fosilií.

Město není zase tak velké, aby se po něm nedalo chodit jen pěšky, pokud ale chcete, lze využít síť trolejbusů. Nejvzdálenějšími místy ve městě, kam byste se mohli podívat, je obchodní centrum Malldova anebo výhled na město ve čtvrti Otovasca, odkud můžete pozorovat nádherné západy slunce. Na obě místa vás trolejbus zaveze a cena se pohybuje v přepočtu okolo tří korun.

Cricova

Jen půl hodiny od hlavního města naleznete klenot moldavského, ale i evropského vinařství. Cricova je vinařské městečko na vlnitých kopcích pokrytých vinnou révou. Co je ovšem nejzajímavější, je to, co se ukrývá pod městem. Už od komunismu je podzemí Cricovy protkané sítí tunelů, které tvoří druhé největší vinné sklepy v Evropě (ty největší jsou také v Moldavsku, ve vesnici Milestii Mici). Lze si zde objednat prohlídku s degustací a s průvodcem budete těmito tunely jezdit v golfových vozících. Celková délka tunelů je totiž 120 kilometrů. Pokud vás zajímají i jiná vinařství v zemi, za zmínku stojí také vinařství Mimi, ke kterému patří stejnojmenný zámek.

Klášter Capriana

Klášter byl postaven v roce 1429 na popud Alexandra Dobrého a na prostranství kláštera najdete rovnou tři kostely. Jedná se o jeden z nejstarších klášterů v Moldavsku. Nachází se v přírodní rezervaci Codri, a pokud navštívíte klášter, můžete pak klidně pokračovat na krátkou procházku nebo i celodenní túru do lesů.

Moldavsko jinak opravdu nenabízí tak rozmanitou paletu zajímavostí jako jiné evropské země. Jsou zde ale přívětiví lidé a zajímavý mix rumunské a ruské kuchyně je určitě taky plusovým bodem. Pokud chcete zažít něco trochu jiného a stále přitom zůstat v Evropě, tohle by pro vás mohla být ta pravá volba.

Autor: Jakub Jílek


Zajímavým místem je také Severní Makedonie. Do té se redaktor Kuba vydal před nějakou dobou a přinesl vám několik tipů, co byste při své návštěvě neměli minout.


Foto: Jakub Jílek

Příspěvek vytvořen 44

Související Příspěvky

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek
Dobrý Zprávy