V Praze stále graduje úroveň zeleně. Městské obyvatelstvo dostalo možnost adoptovat stromy

Clara Isabella Andrews 6. 6. 2021

V oblasti ochrany přírody se Praha posunula o další krok vpřed. Díky svým aktivitám za poslední roky si naše hlavní město vysloužilo Forest City Award za enviromentální podporu. Praha již osm let plní svůj slib sázet jeden milion stromů ročně. A aby to nebylo málo, nyní se zahájil nový projekt, který umožní pražskému obyvatelstvu si adoptovat a pečovat o jeden z nově vysázených stromů.

Pražský projekt Adoptuj strom nám od názvu napovídá, o co asi půjde. „Chovatelé“ si prostřednictvím formuláře zaregistrují vybraný strom na své jméno, a tím získají možnost pečovat o něj a kontrolovat jeho zdravé bytí. Tato příležitostná adopce spadá pod křídla dlouhodobého projektu Zastromuj Prahu, který usiluje o přizvání Pražanů ke společné péči o městskou zeleň. Mezi další ambice jmenovaného projektu patří zvýšení obecného povědomí o významu a nutnosti ochrany přírody ve městech.

Za projektem Adoptuj strom stojí Tomáš Murňák, který pracuje jako místopředseda Výboru pro infrastrukturu, veřejnou vybavenost a životní prostředí ZHMP a zároveň jako zastupitel hlavního města Prahy. „Jedním z důvodů spuštění projektu je zájem veřejnosti o stav městské zeleně, zejména stromů. Chtěl jsem nalézt možnost, jak rozšířit povědomí o stavu městské zeleně a zároveň lidem nabídnout, jak by mohli o stromy ve městě sami aktivně pečovat. Jsem rád, že Pražanům na stavu městské zeleně záleží. Při tvorbě projektu Adoptuj strom jsme vycházeli ze zkušeností z Prahy 10 a jihomoravského města Hodonín, kde už adopci stromů realizují a kde se tato aktivita osvědčila,“ vysvětluje Murňák.

Zdeněk Hřib, primátor hlavního města Prahy, přidal komentář k úsilí a cílům města: „Slíbili jsme, že během osmi let vysázíme v Praze milion stromů, a náš plán se nám daří naplňovat. Dosud jsme vysadili 370 tisíc stromů. Sázíme stromy jak ve vnějším prstenci Prahy, tak přímo v ulicích města. Nová stromořadí se objeví třeba v samotném centru na zrevitalizovaném Václavském náměstí. Minulý týden jsme dokonce získali ocenění Evropské město lesa. Důležitá je ale také péče o zasazené stromy. Město je náš sdílený veřejný prostor, a proto zveme všechny Pražany, aby se připojili k našemu úsilí zazelenit Prahu.“

Pokud byste chtěli udělat Prahu ještě zelenějším městem, můžete si strom adoptovat prostřednictvím webové stránky zastromujprahu.cz. Chcete-li se přihlásit, musíte nejprve vyplnit adopční formulář, poté vám bude zaslán certifikát o přijetí stromu, příručka a všechny potřebné informace.

Autor: Clara Isabella Andrews


Zelenějším se postupně stává i druhé největší české město. V Brně v loňském roce vysázeli přes 1,3 milionu stromů.


Zdroj: www.nase-voda.cz

Foto: flickr.com, ksltv.com, zastromujprahu.cz