Jak déšť přinesl do Prahy duhu

V sobotu 10. 8. okolo poledne začalo v centru Prahy vydatně pršet. A i když duha bývá převážně po dešti, na Václavském náměstí bylo i přes zamračené nebe duhy dostatek. Pražské Pride 2019 se zúčastnilo skoro 30 000 lidí oblečených do toho nejduhovějšího, co doma mohli najít. Vyvrcholení festivalu LGBT Prague Pride na sebe nechalo čekat celý rok, ale i přes nepříznivé počasí bylo dostatečně barevné.

Každoroční pochod gayů, leseb a celého obsáhlého spektra LGBTQ+ komunity přes Prahu se sice odehrával za deštivého počasí, ale naštěstí ani to nikomu nezkazilo náladu. Za zvuků živé hudby i melodií z reproduktorů se vydal průvod z Václavského náměstí směrem na Letnou tři čtvrtě hodiny po poledni. Mnoho lidí z LGBTQ+ komunity čekalo s nadšením na průvod celý rok. Kromě komunity se duhového pochodu účastnili i její podpůrci, ať už v podobě jednotlivců nebo organizací a politických stran. Vystrojená auta s hudbou, tanečníci na jejich korbách i na ulici, nejrůznější masky, které křičeli „EXTRAVAGANCE“, a další zpívající lidé držící nápadité transparenty – to vše bylo k vidění na Prague Pride.

Déšť tanečníkům v ničem nebránil, a tak za sebou pochod nechával stopy třpytek všude, kudy procházel. Třpytivá byla ulice Na Příkopech, kde si průvod fotilo mnoho turistů, stejně jako na náměstí Republiky, kam pochod pokračoval. V Revoluční ulici už byl sice každý, kdo neměl deštník nebo pláštěnku, úplně promáčený, ale i s duhou rozteklou na tvářích se vydali s průvodem na Dvořákovo nábřeží a pak přes Čechův most rychle na letenské schody. S příchodem průvodu mohl na Letné začít bohatý hudební program na několika stageích.

Průvod se tento rok konal podeváté a vyvrcholil jím týdenní festival s tematikou LGBT Prague Pride. Festival se skládal z nejrůznějších výstav, koncertů, setkání nebo také workshopů, party i bohoslužeb. Nejzajímavějšími částmi programu byly třeba výstava fotek Libuše Jarcovjákové z pražského queer T-Clubu nebo diskuze 30 let LGBT aktivismu v Česku, výstava umění Roberta Gábriše: Cyberlove nebo diskuze se světoznámě uznávaným českým fotografem, Robertem Vanem. Kromě těchto programových vábičů bylo také možné navštívit velké množství koncertů, divadelních představení a filmových projekcí. V rámci festivalu byla na Střeleckém ostrově zřízena Pride Village, kde se také odehrávala velká část tohoto festivalového programu.

Tento rok se celý festival zaměřoval na několik důležitých témat. Na téma přijetí LGBTQ+ komunity církví, v rámci tohoto se každý den konala v Pride Village Duchovní zóna, na historii komunity v Česku a převážně na téma uzákonění manželství queer párů. Za právoplatné manželství homosexuálních párů v České republice pochodovala v průvodu nejedna organizace. Toto téma je v Česku už nějakou dobu hodně diskutované. Nyní leží v Poslanecké sněmovně zatím pouze návrh na novelu zákona týkající se stejnopohlavního manželství. V České republice mají queer páry možnost uzavírat registrovaná partnerství od roku 2006 a zatím to vypadá, že na novelu zákona si ještě nějaký čas počkají.

Autor: Hana Řeháková

Foto: Hana Řeháková

Příspěvek vytvořen 665

Související Příspěvky

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek
Dobrý Zprávy