REPORTÁŽ: Popelčin střevíček je unikátně k vidění na výstavě věnované Libuši Šafránkové

Na počest nedávno zesnulé herecké legendy Libuše Šafránkové, která si získala srdce nejednoho diváka, připravila Česká televize výstavu kostýmů z jejích filmových, televizních i divadelních rolí. Ve Strahovském klášteře, kde se expozice nachází, můžete najít ke stovce šatů a rekvizit, mezi nimi i Popelčin střevíček spolu s červánkovými šaty. Výstava byla uvedena poslední listopadový den a ke zhlédnutí bude ještě do neděle 15. ledna.

Po zakoupení vstupenky v nedalekém infocentru již vstupuji do prostor Strahovského kláštera. Sotva otevřu dveře, už slyším šepot návštěvníků, kteří si s údivem prohlíží fotografii s výčtem všech filmových rolí Libuše Šafránkové – a že jich nebylo zrovna málo. Výstava je situována v proskleném nádvoří, kde je na kostýmy a rekvizity dobře vidět, zejména díky přístupu denního světla. Procházím uličkou mezi lidmi, všemi postaršího věku.

Vcházím do první z místností, kde jsem mile překvapena kostýmy z filmu Jak utopit doktora Mráčka a také šaty královny z pohádky Kouzla králů. Nemohu přehlédnout promítání dokumentu o Libuši Šafránkové na jedné ze zdí kláštera. Několik lidí u něj stolí v hloučku a pozorují vyprávění o životě herečky a jejích prvních rolích. Sama se také zadívám a po chvíli se přistihnu, jak se mi rty vlní do úsměvu. Musím říct, že smích Libušky se mezi kostýmy, podtrhujícími atmosféru daného okamžiku, opravdu krásně poslouchal. Několik hereckých kolegů promluvilo v dokumentu o spolupráci právě s ní, ale také s jejím zesnulým manželem a hercem, Josefem Abrhámem.

Bohužel kostýmy z filmů, kde hráli společně, jako například Obecná škola nebo Vrchní prchni, se příliš nedochovaly, a proto se na výstavě neobjevují. Ke zhlédnutí je však alespoň veterán Velorex a barevné úbory souseda Pařízka a jeho ženy.

Legendární Popelčin střevíček už ale nemohu minout. Ostatně se později dozvídám, že právě kostýmy z každoroční štědrovečerní pohádky Tři oříšky pro Popelku jsou ty z daleka nejoblíbenější. Můžeme zde vidět i červánkové šaty, které měla Popelka na plese, a její domácí úbor, celý umouněný od popela. Vedle ve vitríně objevuji také výrazný doplněk, jenž v této pohádce nosila na hlavě právě Popelčina macecha.

Všechny kostýmy – originální a dochované – jsou propůjčené z fundusů České televize, divadel a soukromých sbírek (fundus = sklad rekvizit, kostýmů a dalších propriet, potřebných k divadelnímu, televiznímu či filmovému vystupování, pozn. red.). Mimo šaty jsou k vidění i dobové plakáty a vzpomínkové předměty, například i Libuščiny knihy. Na výstavě navíc mysleli i na mladší obdivovatele oblíbené české princezny, na které čekal krátký kvíz a další hry, aby si mohli vyzkoušet, jak dobře znají pohádky, kde se Libuše Šafránková objevila.

Ještě při odchodu slyším nejeden kladný ohlas na celou výstavu, což mi také později potvrzuje návštěvnice z Prahy Lenka i se svou maminkou, jmenovkyní Libuší: „Moc doporučujeme, bylo to nádherné a je mi strašně líto, že už jsou oba dva po smrti. Ale je to moc hezky udělaná všeobsahující výstava a ty vzpomínky… Nejhezčí byl pro mě ten dokument promítaný v sále. Škoda jen, že tam nejsou nějaké židličky pro starší návštěvníky.“

„Výstava byla super, sice jsem čekala trošku víc, vzhledem k tomu, jak to bylo medializované a teda vstupné 190 korun pro důchodce, to je mazec. Ovšem Princ a Večernice, naše srdcovka, a Popelka, to bylo úchvatné. Sice jsme si říkali, že by kostýmy chtěly trochu více péče, ale vzhledem k tomu, že už je zřejmě nikdo neoblékne, tak je to pochopitelné,“  dodává další z návštěvnic, která se na výstavu dojela podívat se svou rodinou až z Valašské Bystřice.

Na výstavu denně dorazí okolo dvou tisíc lidí z celé České republiky a své brány návštěvníkům uzavře již tuto neděli. Pokud tedy stále váháte, je právě teď ten nejvyšší čas vyrazit. Jistě nebudete litovat.  

Autor: Veronika Turková


Na život i hereckou kariéru jedné z největších a nejoblíbenějších českých hereček můžete zavzpomínat v našem loňském článku.


Máte rádi naše dobrý zprávy a chtěli byste nás nějak podpořit? Prostřednictvím drobného příspěvku na náš transparentní účet můžete jednorázově či pravidelně pomoci Dobrým Zprávám se i nadále rozvíjet.


Foto: Veronika Turková

Příspěvek vytvořen 21

Související Příspěvky

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek
Dobrý Zprávy