Prezidentská volba je již za rohem, nezapomeňme jít k volbám

Máme po vánočních svátcích, vkročili jsme do dalšího roku, Česká republika oslavila své třicáté narozeniny a prezidentská kampaň vrcholí. Dokonce máme za sebou už i několik debat, a nám tak nezbývá nic jiného než 13. a 14. ledna vyrazit k volebním urnám, kde si vybereme dva kandidáty, které pošleme do druhého kola prezidentské volby. To se odehraje 27. a 28. ledna, a to pouze za předpokladu, že jeden z kandidátů nezíská přes padesát procent hlasů již v prvním kole. 

Kdy k volbám a co když mi nepřišly volební lístky?

Tento pátek a sobotu nás čeká již třetí prezidentská volba, která se poprvé obejde bez aktuální hlavy státu, Miloše Zemana. Do volebních místností budeme moci vstoupit jako u ostatních voleb ve standardní časy, a to:

    • v pátek 13. ledna od 14:00 do 22:00
    • v sobotu 14. ledna od 8:00 do 14:00

Pravděpodobně vám domů již dorazily volební lístky všech prezidentských kandidátů. Pokud se tak nestalo, dostanete je ve volební místnosti. Následná volba už je opravdu jednoduchá. Stačí si vybrat jeden lístek s vaším preferovaným kandidátem a vložit jej do bílé obálky, kterou taktéž dostanete až na místě.

Proč jít volit a jak se rozhodnout?

Spousta lidí považuje prezidentské volby za ty nejdůležitější, čemuž tak ve skutečnosti není, protože hlavní roli v České republice hraje parlament. Proto můžeme očekávat velkou volební účast. I přesto je mezi námi spousta občanů, kteří s volbou váhají, nebo třeba neví, koho volit. A koho teda volit? Vše podstatné, co se týče kandidátů, shrnuje stránka programydovoleb.cz, kde najdete spoustu informací o kandidátech, všechny volební průzkumy, odpovědi na anketní otázky nebo jejich mediální výstupy. Kolem některých kandidátů kolují také různé kontroverze, s tím vám může pomoct stránka demagog.cz, nebo kohonevolit.cz, tam jsou pro změnu vypsané kauzy kandidátů, pokud tedy nějaké jsou. No a pokud vůbec nevíte, koho volit, zkuste na začátek volebnikalkulacka.cz.

Každopádně prezident u nás hraje i tak velkou roli a má několik důležitých pravomocí, které mohou ovlivnit naše životy. Volíme si hlavu státu na dalších pět let, která nás, v těchto řekněme těžkých časech, bude reprezentovat i v zahraničí a může být moderátorem politické situace při případných problémech. Proto má smysl jít k volbám!

Roman, Michal a Honza už mají jasno, podívejte se, proč se tak rozhodli

Pokud ještě pořád nevíte, koho volit, třeba vám pomohou tři mladí lidé, kteří volí Danuši Nerudovou, Andreje Babiše a Petra Pavla. Oslovil jsem Michala, Honzu a Romana a položil jim otázku –⁠ proč daného kandidáta volíš? Právě tito tři kandidáti mají podle předvolebních průzkumů největší šanci se dostat do druhého kola. Ve volbách jde o každý hlas a nejčastěji volby rozhodují paradoxně nerozhodnutí voliči, kterými jste v tuto chvíli třeba i vy.

Proč Danuši Nerudovou volí Michal?

„Asi nejdůležitější roli, kterou by měl v našem politickém systému prezident zastávat je reprezentace České republiky v zahraničí. Proto si myslím, že by se tohoto úkolu Danuše Nerudová zhostila velice dobře. Dokázala by spojovat naši společnost. Má ekonomické vzdělání, a to je v době ekonomické krize velké plus. Je mladá a působí energicky, proto předpokládám, že bude aktivní prezidentkou. Taky si od ní slibuji, že naváže na svoji kampaň a bude řešit témata, která zajímají mladé lidi,“ říká Michal (21 let).

Proč Andreje Babiše volí Honza?

„Byl ministrem financí a premiérem, proto si myslím, že v politice umí chodit, zároveň za ním stojí schopný tým a taky se mi líbí jeho vyjadřování. Má vlivné kontakty po celém světě a reprezentoval by naši zemi lépe než současný prezident, a to nemyslím nijak špatně, jen kvůli jeho zdravotního stavu to poslední dobou nebylo ideální. Andrej Babiš je podnikatel, proto by se nám z ekonomické stránky dařilo lépe, nemluvě o tom, že je to miliardář, takže mu o peníze nejde. Rozhodně není bezchybný, ale v porovnání se všemi kandidáty představuje nejmenší zlo,“ říká Honza (22 let).

Proč Petra Pavla volí Roman?

„Má velmi dobrou vojensko-diplomatickou kariéru. Ze států bývalého východního bloku se nikdo snad tak vysoko v NATO nedostal, a to neznamená jen že byl dobrý voják, ale taky diplomat, musel jednat se spousty státníků, diplomatů a politiků. Je taky válečným hrdinou, který zachránil padesát tři Francouzů, za což dostal nejvyšší francouzské vyznamenání. Taky se mi líbí jeho klidný styl, nepřijde mi jako člověk, co by chtěl dělat nějaké nesmyslné akce a symbolická gesta, která by rozeštvávala společnost. Taky oceňuji to, že se na svoji kandidaturu připravoval několik let,“ říká Roman (23 let).

Tak co, půjdete k volbám? Jestli ano, už tento pátek a sobotu se všichni potkáme ve volebních místnostech. A nezapomeňte –⁠ na každém hlasu záleží! 

Autor: Dominik Tatarka


Hlas mladých lidí je v politice stále málo slyšet. Právě iniciativa Youth, speak up! se snaží více zapojit tuto věkovou kategorii do politického života. Více se o tomto projektu můžete dozvědět v našem článku.


Máte rádi naše dobrý zprávy a chtěli byste nás nějak podpořit? Prostřednictvím drobného příspěvku na náš transparentní účet můžete jednorázově či pravidelně pomoci Dobrým Zprávám se i nadále rozvíjet.


Zdroj: institute.global.com, generalpavel.cz, danusenerudova.cz, anobudelip.cz, olomoucka.drbna.cz, mzv.cz

Příspěvek vytvořen 11

Související Příspěvky

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek
Dobrý Zprávy