Hlas mladých v politice musí být více slyšet

Politika, místo tak vzdálené, ale přitom tak blízké, je součástí našich životů dnes a denně. Přesto nemá rovné zastoupení ve všech věkových kategoriích. Mladí v ní totiž chybí. Řešení nabízí iniciativa Youth, speak up!, která připravila pro politickou garnituru příručku, jak zapojit mladé lidi do politického života. Před volbami dokonce nabídla mediální kampaň pro mladé, aby přišli k volbám. A co se nestalo? Oni opravdu přišli!

Máme půl roku po posledních volbách do Poslanecké sněmovny. To nám nabízí prostor se poohlédnout za tím, co se povedlo. Výsledky voleb mohly někoho potěšit, někoho ale naopak. Přesto jsou úspěchy, které by mohly spojovat nás všechny. Ať už je to nejvyšší zastoupení žen v Poslanecké sněmovně, o kterém jsem psal těsně po volbách. Nebo i to, že se k volbám dostavilo nejvíce mladých lidí, nárůst byl až dvaceti jedna procentní. Bohužel je tady i něco, co se nepovedlo, a to, že ve sněmovních lavicích zasednou jen tři poslanci mladší dvaceti devíti let. Jak má být tedy hlas mladých slyšet?

Mladí kandidáti také chybí. Do dvaceti devíti let jich kandidovalo jen něco málo přes tři sta, to je necelých šest procent kandidátů. Problémem je, že ve stranách mladé aktivní lidi často postrádají a není z čeho vybírat. Co s tím?

Youth, speak up!

S řešením přichází iniciativa Youth, speak up!, která před posledními parlamentními volbami předvedla obdivuhodný výkon. Jejich mediální kampaň měla milionový dosah. I díky nim se volební účast mezi mladými navýšila o již zmíněných dvacet jedna procent. Bohužel počet mladých v politice nevzrostl, ale příslib nabízí jejich příručka s názvem Mladí lidé a politika v Česku – Analýza a doporučení, kterou naleznete i v elektronické podobě. V příručce se nachází deset bodů, jak zapojit mladé lidí více do politiky. Co tuto příručku od ostatních odlišuje je i to, že pouze nekritizuje, ale přináší i řešení.

„Bylo frustrující přihlížet skutečnosti, že o mladé není mezi politiky zájem – o jejich témata, potřeby i touhy. Není se čemu divit, že se pak mladí cítí politiky nezastoupeni… Tak jsme se to rozhodli změnit,“ říká zakladatelka YSU Jana Soukupová na jejich webu.

Příručka, která změní politiku?

Velmi zajímavé řešení nabízí v příjímání mladých lidí do politiky, jak oni sami říkají „nábor politických stran potřebuje upgrade.“ S tím se dá jen souhlasit, protože papírové přihlášky pro mladou generaci jsou už trochu pasé. Na to navazují další návrhy jako je třeba stranická databáze nových členů nebo i akademie pro mladé politické lídry. Rovné příležitosti pro všechny muže a ženy nebo pro národnostní menšiny jsou v dnešní době už standardem, ale důležitým. Zkrátka tohle i mnoho dalšího můžete najít v jejich příručce.

Kromě příručky nabízí velmi poutavý, interaktivní a zábavný web. Nabízí  Youtube videa, obrázky nebo i vlastní píseň s názvem Samet. To je Youth, speak up!

Mladí lidé jsou v politice potřeba a je dobře, že si toho někdo všiml. Samotné strany musí mít zájem o mladé lidi, protože je to i jejich budoucnost, o které se rozhoduje.

Autor: Dominik Tatarka


O tom, jak se mladí lidé angažují do komunální politiky, si můžete více přečíst v našem článku.


Máte rádi naše dobrý zprávy a chtěli byste nás podpořit? Zavítejte na náš Patreon! Prostřednictvím drobné částky nás můžete měsíčně i jednorázově podpořit a pomoci nám dále se rozvíjet.


Zdroje: youthspeakup.cz, volby.cz