RECENZE: Jak svět přišel o pokřovníka ostrovního aneb Tibbles v akci

Kocourek Tibbles je malý neposedný společník svého pána Davida Lyalla. Mimo to je ale také hlavním hrdinou komiksové knížky Tibbles z pera Michala Šandy, kterou vydalo nakladatelství Meander v roce 2021. O ilustrace a grafické úpravy se postaral David Dolenský. Po obsahové stránce se knížka dotýká citlivého tématu nebezpečí plynoucího ze zdomácnění nepůvodních živočišných druhů na jiných kontinentech.

Kniha vypráví příběh, který se skutečně stal v roce 1894. Odehrál se poblíž Nového Zélandu na Štěpánově ostrově. Tibblis a jeho pán se na ostrov vydali strážit tamní maják. Kocour si krátí volnou chvíli na ostrově lovem – přeci jen je to stále šelma, i když domestikovaná. Jednou přinese ukázat svému pánovi zajímavý exemplář ptáka. Shodou okolností je jedním z četných koníčků Davida Lyalla ornitologie, a tak si ihned povšimne, že takového ptáčka v žádné knize ani encyklopedii ještě nikdy neviděl. Rozhodne se proto požádat o pomoc kolegy ornitology, a uloveného ptáka jim pošle. Ti mu potvrdí, že se skutečně jedná o doposud nepopsaný ptačí druh.

To je v přírodovědeckém světě veliká senzace, o které se začne mluvit i daleko za oceánem. O ostrov začne být mezi ornitology zájem. Sjede se na něj dokonce skupina expertů, která touží opeřence spatřit na vlastní oči. Jak se ale ukáže, objevit na tak malém ostrově tohoto ptáka najednou není vůbec snadné. Nebo je snad zádrhel v něčem jiném?

Příběh je popsán čtivou formou a až do poslední stránky zůstává tajemstvím, jak to celé dopadne. Pro malého ptáčka bohužel ne moc dobře. Autoři knihy zde demonstrují na osudu jednoho ptačího druhu to, co ve světě v daleko větším měřítku probíhalo nebo stále probíhá. Nenásilnou formou vysvětlují příčiny a důsledky toho, co se může stát, když napomáháme přesouvání různých živočišných druhů napříč kontinenty.

Ne zrovna veselý příběh je zpracován do komiksové podoby, přičemž ilustrace jsou hlavním hybatelem děje a text slouží pouze pro doplnění nezbytných informací. Pro komiks nezvyklý čtvercový formát a pevné desky působí originálním dojmem a zaujmou na první pohled.

Kniha o dvaceti stranách nabízí zajímavý vhled do české komiksové tvorby pro děti. Kvůli složitějšímu jazyku a náročnosti tématu knihy bych ji osobně doporučila spíše pro starší děti. Kniha má co nabídnout ale i dospělým čtenářům už jen tím, že se nejedná o fikci, ale opravdovou historickou událost. Skvělou variantou může být to, když knihu čtou děti s dospělými společně s tím, že se navzájem obohatí o jiný úhel pohledu na celý příběh.

Autor: Anna Weidenhöferová


Faustův dům a díra do stropu – tak se jmenuje další skvělá dětská kniha od nakladatelství Meander. Více se o ní můžete dočíst zde


Máte rádi naše dobrý zprávy a chtěli byste nás podpořit? Zavítejte na náš Patreon! Prostřednictvím drobné částky nás můžete měsíčně i jednorázově podpořit a pomoci nám dále se rozvíjet.


Zdroje foto: Anna Weidenhöferová, allaboutbirds.org

Příspěvek vytvořen 19

Související Příspěvky

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek
Dobrý Zprávy