Jeden (Dobrý) svět: Afrika mi změnila DNA

Jakub Jílek 17. 7. 2021

V Olomouci proběhly 15. a 16. července Festivalové dny Jeden svět 2021 a Dobrý zprávy byly u toho. V průběhu týdne jsme vás na tuto akci upozornili a nyní přinášíme i ochutnávku toho, co na festivalu bylo k vidění. Zhlédli jsme pro vás audiodokument Afrika mi změnila DNA od Jiřího Pasze. Jestli tento dokument stojí za to a kde si jej popřípadě můžete poslechnout se dozvíte v článku.

Videodiskuze s autory dokumentu na festivalu Jeden svět

Dokumenty pouze ve zvukovém formátu jsou spíše méně častým úkazem. Přeci jen, pokud se něco autor snaží ukázat a popsat, je vždy nejlepší zacílit na co nejvíce lidských smyslů. Když ale tvoříte pro rozhlas, jako v tomto případě, na výběr moc nemáte. Jiří Pasz však tímto dokumentem vysílá zprávu, která se nakonec divákovi, tedy spíše posluchači, vlastně nejlépe předá právě zvukem. Hlavním motivem je totiž rozdílné vnímání lidí s černou a bílou barvou pleti v Africe a pocity, které v Afričanech ale i Evropanech vyvolává rozdílnost afrických a „západních“ civilizací.

Hlavní lokací, od které se odvíjí jednotlivé myšlenky autora a kde se odehrává většina rozhovorů, je filmový festival Sotambe v Zambii. Sotambe znamená v překladu „Přijdi a dívej se“ a podle Pasze je na festivalu toho k vidění spousta. Popisuje zejména prvotní šok, kdy zjistil, jak jsou Zambijci schopní i v nedokonalém zázemí vyprodukovat poměrně kvalitní snímky. Paszův dokument představuje tento festival nejen očima autora, ale také zde uslyšíte rozhovory s některými účinkujícími. Jedním z nich je například Henry Joe Sakala, který na festival přijel se svými komiksy. Objevují se i další: básníci, režiséři a také manželé dvou žen z Česka. Není to však umění samo o sobě, o němž tito hosté v dokumentu mluví. „Umění je tady postaveno jako zrcadlo tomu, co se v Africe děje. Velkým tématem jsou tam třeba potraty, které jsou vládou zakázané a ti umělci se o tom pomocí umění snaží mluvit.“ říká Jiří Pasz ve videorozhovoru po promítání dokumentu.

V druhé a zároveň poslední části tohoto dokumentu si uvědomíte, že to je vlastně tak trochu podcast. Chvíli mluví autor o svých dojmech a ty jsou proloženy rozhovory se Zambijci, celé to tak tvoří hezký vhled na aktuální problematiku možná celého světa. Nepochopení mezi rasami, neznalost světa, ve kterém žijí afričtí černoši a naopak. „Jeden kluk se mě ptal, jestli to bolí, když sněží.“ říká Pasz. Básnířka Vanessa Chisakula pak v rozhovoru po svém vystoupení na festivalu přiznává:  „My Zambijci si díky televizi myslíme, že všichni běloši jsou z jedné země, očekáváme, že jsou všichni superbohatí…“.  I to ukazuje, jak málo ví Zambijci o našich životních podmínkách. Stejně tak jste si možná i vy mysleli, že typický Zambijec bude žít někde v džungli nebo ve slumu. Zambijci jsou ale jedni z největších tahounů afrického filmařského průmyslu. Festival Sotambe má tento rok již šesté narozeniny a podle Jiřího Pasze se místní filmaři za nějakých patnáct dvacet let dotáhnou na úroveň zbytku světa.

A hlavně o tom tento dokument je. Snaží se nastínit, jak stereotypy a předsudky vytváří zbytečné mezery mezi rasami a jak málo stačí, aby tyhle mezery zmizely. Pasz samotný se cítí změněný, jak sám říká, v jeho DNA je něco jinak. Vnímá nadšení a lásku, kterou Zambijci projevují k umění, bližním i své vlasti. To jsou pocity, které máme taky. Nejsme vlastně ničím jiní, jediné, co je rozdílné, jsou místa, na kterých jsme se narodili a to by nás nemělo rozdělovat. To je zpráva, kterou audiodokument přináší a daří se mu to velmi dobře. A to nejen díky skvělé dokumentaristické práci Jiřího Pasze, dobrou práci odvedla také dramaturgyně Eva Lammelová, jíž se povedlo poskládat zvukové stopy do plynulého celku, který se opravdu dobře poslouchá.

Afrika mi změnila DNA má dva díly, každý se stopáží něco přes dvacet minut a k poslechu je k dispozici na pod tímto odkazem na webu Českého rozhlasu.

Autor: Jakub Jílek


Už dříve jsme pro vás sepsali rozhovor s českou lékařkou, která se podělila o své zkušenosti se životem v Africe a jiných kontinentech. Přečíst si ho můžete tady.


Zdroj: jedensvet.cz

Foto: Český rozhlas, Jiří Pasz