Jak můžete pomoci obcím na jižní Moravě?

Po čtvrtečním ničivém tornádu, které na jižní Moravě napáchalo obrovské škody, se v celé České republice strhla vlna solidarity. Lidé pomáhají finančně i materiálně, doposud se v několika sbírkách vybraly stovky milionů korun. Pomáhají i lidé z okolních obcí, například s ubytováním pro ty, kteří přišli o střechu nad hlavou. Jak můžete přispět vy? Přinášíme vám přehled bankovních účtů a dalších možností pomoci.

Užitečné kontakty pro pomoc Jihomoravskému kraji

Pomoc obcím v oblasti téměř 30 kilometrů, kterou tornádo zasáhlo, nabídly mnohé organizace ihned po události. Kromě facebookových skupin vznikla také infolinka 800 129 921, na které se můžete hlásit s nabídkou pomoci. Ta však může být v současnosti přetížená, a tak funguje také email dobrovolnici@jmk.cz.

Jihomoravský kraj rovněž zřídil transparentní účet. Jeho číslo zveřejní krajský web hned poté, co jej schválí Ministerstvo vnitra. I samotné město Hodonín vytvořilo transparentní konto 123-3116270217/0100. Finanční prostředky z něj budou rozděleny mezi další nejzasaženější obce: Lužice, Mikulčice, Moravskou Novou Ves a Hrušky. Do zprávy pro příjemce můžete napsat, na kterou z obcí přispíváte, ostatní finance město rozdělí mezi všechny.

Sbírku pro postižené oblasti zřídila Nadace Via, přispět můžete bankovním převodem, on-line převodem nebo přes Google Pay na tomto odkaze. Nadační fond pomoci Karla Janečka začal se sbírkou přes platformu znesnáze21.cz, kde můžete přispět také on-line. Finanční pomoc můžete poskytnout i prostřednictvím organizace Člověk v tísni a jejich sbírky SOS Morava, a to on-line či bankovním převodem zde.

Finance na opravy a pomoc vybírá také Diakonie Českobratrské církve evangelické, která zřídila účet 2100691426/2010. Kromě toho můžete peníze poslat pomocí dárcovské SMS ve tvaru DMS DIAKONIEPOMOC 30, 60 nebo 90 podle toho, jakou částku byste rádi přispěli, na číslo 87 777. Nadace ADRA pomáhá díky kontu 66888866/0300, kam můžete přispět s variabilním symbolem 390. Dalším bankovním účtem je účet 333999/2700, který patří Českému červenému kříži. Tam připište variabilní symbol 2101. Dále je rovněž možné přispět na účet Nadace pozemního vojska Armády ČR 1111001/0100.

Pomoc potřebují i zvířata

Přispět můžete i na obnovu zoologické zahrady nebo psího útulku

Kromě lidských obydlí živelná pohroma zničila také hodonínskou ZOO nebo psí útulek. Online můžete přispět zde, transparentní účet ZOO je 1122122/0100 a v. s. 6666. Pomoc útulku při hodonínské ZOO nabízí i Nadační fond Pes v nouzi na účtu 745746747/0600, v. s. 222. Web Běháme spolu, který pořádá virtuální běhy, zase spustil závod pro pomoc zvířatům ze zasažené ZOO. Více informací najdete na jejich webu.

Sbírku vyhlásil i biskup, lidé se sdružili na Facebooku

Biskup brněnské diecéze vyhlásil na neděli mimořádnou kostelní sbírku. „Vyzývám ve farnostech také dobrovolníky, zdravotníky a všechny, kteří by mohli účinně pomoci s odstraněním následků včerejší živelné pohromy, aby se zapojili. Děkuji všem, kteří pomohou, i všem, kteří přispějí finančně,“ vzkázal biskup Vojtěch Cikrle. Číslo účtu Diecézní charity Brno je 4211325188/6800, v. s. 2002 a i sem můžete poslat DMS ve tvaru DMS DCHB3 30, 60 nebo 90 na tel. číslo 87 777.

Financemi přispívají rovněž fotbaloví fanoušci z celé země, kteří se skládají na obnovu fotbalového stadionu klubu FK Hodonín. Na jeho konto 221770308/0300 přispěli například fanoušci FC Baník Ostrava. Zařízení v hodnotě pět milionů korun daruje zasaženým obcím Alza, Lesy ČR zase darují dřevo na nové krovy. Podnikatel Albert Fikáček poslal do zničených Hrušek lůžkové a lehátkové vagóny pro místní a dobrovolníky.

Přehled o tom, co je v zasažených oblastech momentálně potřeba, nabízí také facebookové skupiny Pomoc Hodonínsku a Břeclavsku, Dobrovolnická pomoc po břeclavském tornádu a Břeclaváci. Aktuální informace přináší také stránka Jihomoravského kraje nebo Domu kultury Hodonín. Sbírku vyhlásily i další obce zasažené silnou bouřkou, například Luhačovice vybírají finanční prostředky na č. ú. 2801896248/2010, v. s. 2021 nejen pro své zasažené ulice, ale také pro obce na Hodonínsku.

Aktuálně jsou potřebné zejména plachty nebo stavební materiály, například krytiny pro obnovu poničených střech. Ruku k dílu mohou po domluvě přiložit klempíři, elektrikáři, dělníci a další profese, jejichž pomoc se bude hodit. Obce také mohou využít těžkou techniku pro odklízení sutin nebo kontejnery pro odpadní materiál. Veškeré informace o aktuálních potřebách naleznete přes kontakty uvedené výše.

Vedení postiženého kraje vyzývá, aby nikdo na místo nejezdil bez předchozích informací. Momentálně se provádějí odklízecí práce a pro nově příchozí to tak může být nebezpečné. Pokud byste se chtěli na pomoci podílet vlastníma rukama, nejprve se informujte na zmíněné infolince nebo emailu.

Autor: Tereza Vaňková


Pokud byste chtěli udělat pomáhání potřebným svým denním chlebem, můžete začít nakupovat přes portál Givt, který vždy pošle část peněz utracených za nákup vámi vybrané neziskovce.


Zdroj, foto: jmk.cz, web ČT24, FB Zoologická zahrada Hodonín

Příspěvek vytvořen 52

Související Příspěvky

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek
Dobrý Zprávy