Druhá míza secondhandů? Švédsko otvírá první nákupní centrum se zánovním zbožím

Recyklace, udržitelnost, slow fashion. To jsou témata, která v poslední době rezonují nejen na sociálních sítích. Byla totiž zároveň také hlavním podnětem pro otevření švédského obchodního centra, ve kterém najdou zákazníci pouze obchody se zbožím z druhé ruky.

Zdroj: pixabay.cz

ReTuna, jak se jmenuje dvoupatrový komplex jedenácti obchodů s nošeným oblečením v Eskilstuně, leží skoro 70 kilometrů od Stockholmu a funguje už od roku 2015. Za tři roky jeho existence se recyklace dostala do širšího povědomí lidí, což dokazují i prodeje v centru, které se zčtyřnásobily. ReTuna je první velký obchod na světě s nabídkou udržitelných prodejen.

Většina zboží se do prodeje dostane díky dárcům. Ze skladů se roztřídí do jednotlivých obchůdků podle kategorií, do kterých spadají. „Když se podíváte na věci, které tu prodávají, vypadají jako nové. Tak proč bychom místo nich kupovali další, úplně nové?“ vysvětluje pro ekologický web Inhabitat zákazník Cato Limas, který se svou přítelkyní zaplatil sedm dolarů za hračky a vybavení pro jejich dítě.

Prodejny se také zavazují k nulové produkci odpadu. Navíc zaměstnávají imigranty, což řeší jejich uplatnění na trhu práce. V každém krámku se prodává jiná kategorie zboží, zákazníci tady najdou jak obchody s oblečením, tak i s elektronikou, nábytkem nebo jízdními koly. Lidé z široké veřejnosti zde také mohou navštěvovat workshopy recyklovaného designu pořádané samotným centrem. „Šetříme životní prostředí, vytváříme pracovní pozice a nabízíme produkty za přijatelné ceny i pro lidi s nižšími příjmy… To je přece win-win situace,“ shrnuje pro deník Huffington Post obchodník Amjad Al Chamaa, který je původně ze Sýrie.

V Česku funguje také několik secondhandů, jež zažívají poslední dobou svou další vlny nových návštěvníků. Kolikrát už nenabízí jen zboží ze zahraničí, jak tomu bylo v devadesátých letech, ale přijímají i oblečení a doplňky od dobrovolníků a výtěžek jde následně na charitní účely. Mezi takové patří například i secondhand Moment se svými osmi prodejnami v Praze, Ostravě a Karviné. Zákazníci, kteří chtějí přispět na jednu z pěti  konkrétních neziskových organizací, si mohou vybrat prodejnu přímo označenou logem organizace. Denní stacionář Žebřík, Kola pro Afriku, Mobilní hospic Ondrášek, Save Elephants a nadační fond CCBC jsou neziskovky, na které můžete nákupem v prodejně Momentu přispět.

Pokud tedy každé ráno stojíte před plnou skříní a stejně nevíte, co si dneska oblečete, možná je načase, abyste nenošené svršky vytřídili a odnesli je třeba právě do Momentu. Přece jen mohou pomoct ostatním a vám nebude nenošených kousků líto.

Autor: Lýdie Hájovská

Zdroj: rozhlas.cz

Příspěvek vytvořen 77

Související Příspěvky

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek
Dobrý Zprávy