Greta Thunberg. Dívka, která bojuje za lepší podnebí

Mladá Švédka Greta Thunberg stávkuje za změnu klimatu. „Je čas na občanskou neposlušnost. Je čas postavit se na odpor,“ tvrdí studentka ve svých proslovech za lepší podnebí. Rebelka ze Švédska je totiž pevně odhodlaná změnit svět.

„Školní stávka za podnebí“, stojí na nápisu, vedle kterého sedí patnáctiletá Greta Thunberg. Greta stávkuje za klima od srpna tohoto roku. Považuje to za způsob, jak docílit toho, aby byl její hlas slyšet. Švédka získala sympatie kolemjdoucích, z nichž se k ní mnozí přidávali. Také média nezůstala chladná a mladá rebelka se stala předmětem zájmu.

Je až překvapující, jak vyspěle tato slečna mluví o naší klimatické situaci. Greta chce, aby politici udělali z klimatické otázky prioritu, zaměřili se na ni a považovali ji za kritický problém. Po setkání s několika odborníky a vědci zjistila, že mezi tím, co řekli, a tím, jaká opatření pro to ve skutečnosti byla společností přijata, byl drastický rozdíl. Proto se rozhodla vzít záležitost do vlastních rukou. Švédka má Aspergerův syndrom a sama tvrdí, že vidí věci černé, nebo bílé, a mezi tím už nic není. Otázkou přežití je zastavit emise. Jsme to my, kdo to musí udělat, nikdo jiný. Je obdivuhodné, s jakým odhodláním Greta jedná a bojuje za naši planetu.

„Pokud by spalování fosilních paliv bylo tak špatné, že by ohrožovalo samu naši existenci, jak bychom mohli žít jako předtím? Jak je možné, že by v naší společnosti nebyla zavedena žádná omezení? Proč něco takového už dávno nebylo zakázáno? Něco mi tu nesedělo, bylo to až příliš neuvěřitelné,“ řekla Greta ve svém říjnovém proslovu v Londýně.

Možná se ptáte, co na její chování říkají rodiče nebo škola. Od rodičů se jí dostává velké podpory a chtějí, aby dělala to, co ji činí šťastnou. Její matka i otec společně s Gretou přečetli o daném tématu spoustu knih a zabývají se díky dceři o klima do takové míry, že to změnilo jejich životy. Ve škole už s jejím stávkováním tolik nesympatizují, Greta si z toho ovšem nic nedělá a při stávkách se věnuje samostudiu.

„Někteří lidé mi říkají, že bych měla být ve škole. Jiní zase, že bych měla studovat a stát se klimatoložkou. Tím bych podle nich mohla „vyřešit klimatickou krizi“. Ale klimatická krize už přece byla vyřešena. Už známe všechna fakta a cesty, jak se k problému postavit. Zbývá se jen probudit a započít tu změnu,“ vyzývá studentka apatickou společnost.

V současné době dívka cestuje po konferencích, promlouvá k lidem, pořádá demonstrace a vyzývá ke stávkám. Gretina slova se začínají brát na vědomí. Naposledy vystoupila 3. prosince na polské konferenci o změnách klimatu COP24, která potrvá až do 14. prosince.

Celý český překlad Gretina proslovu najdete ZDE.

Autor. Karolína Krhutová

Příspěvek vytvořen 665

Související Příspěvky

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek
Dobrý Zprávy