Vyčleněné miliony zaplatí obědy žákům ze sociálně slabších rodin

Alice Dušková

Máme za sebou necelé dva týdny od zahájení školní docházky a v letošním školním roce dojde k výrazné podpoře dětí, které dosud neměly peníze na obědy. Ve spolupráci s ministerstvem školství a ministerstvem práce a sociálních věcí se vyčlení téměř 100 miliónů korun k zaplacení obědů dětem ze sociálně slabších rodin. Do projektu je zapojeno více jak tisíc škol.

Foto: Foto: DENÍK/Pavel Sonnek

Již v roce 2014 se jako první angažovala organizace Women for Women. Ta zaplatila obědy téměř osmnácti tisícům žáků.

Ministerstvo školství prostřednictvím neziskových organizací ze svého rozpočtu vyčlenilo 30 milionů korun. Krom zamezení hladovění dětí má tato podpora kladný efekt také na začleňování dětí do kolektivu, snížení absencí a záškoláctví, a u některých jedinců navíc došlo i ke zlepšení prospěchu.

Ministerstvo práce a sociálních věcí uvolnilo 65 milionů korun, které jsou rozděleny mezi školy napříč všemi kraji. V těchto případech už ale musejí rodiče doložit, že se s dětmi opravdu nachází v hmotné nouzi.

Existují však i další neziskové organizace, kde můžete pomoci libovolným příspěvkem i vy. Třeba organizace Daveláček se nezaměřuje pouze na obědy, ale také na poplatky ve školkách, školní potřeby a další nezbytné pomůcky. S touto neziskovou organizací spolupracuje například známá a oblíbená herečka, moderátorka a komička Veronika Arichteva.

Zdroj: ct24.cz