Hrad Tintagel, údajné rodiště krále Artuše, se po více než 500 letech dočkal nového mostu pro pěší

Hrad Tintagel je neoddělitelně spjatý s legendou o králi Artušovi, podle které se na něm bájný panovník narodil, leží poblíž stejnojmenné vesnice na severním pobřeží hrabství Cornwall v jihozápadním cípu Anglie. A i když jeho dnešní zřícenina pochází z dvanáctého století, archeologové na místě v roce 2015 našli metr tlusté zdi, které nejspíš patřily královskému paláci ze století šestého. To už by pravosti legendy odpovídalo.

Samotný hrad leží na skalnatém výběžku, ze kterého se přímo naskýtá nádherný pohled na severocornwallské pobřeží a Tichý oceán. Pod hradem vedou také dva tunely. Ten delší nese název Merlin’s Cave (jeskyně kouzelníka Merlina).

A na tomto kouzelném místě nyní vyrostl nový most. A rozhodně se nejedná o nějakou běžnou událost. Most zde naposledy stál před více než pěti sty lety. Během patnáctého století byl ten původní ale zničen.

Celá stavba stála okolo pěti milionů liber a měří sto devadesát metrů. Na její povrch bylo použito čtyřicet tisíc dlaždic z břidlice vytěžené z místního dolu Delabole, který je v provozu již od patnáctého století.

Pohled na hrad Tintagel a skalní propast. Ještě bez mostu.

Za řeč také stojí čtyřicet milimetrů široká mezera přímo ve středu mostu. Ne, nebojte se. Nejedná se o prasklinu, v důsledku jejíž existence by hrozilo zhroucení. Mezera zde chytře slouží jako prostor pro expanzi a smršťování mostní konstrukce při změnách teplot.

Až dosud bylo pro zdolání výběžku nutné vystoupat 148 úzkých a strmých schodů. To se však teď s novým mostem mění. Návštěvníci po něm budou moci pohodlně a bezpečně projít a užít si při tom výhled na velkolepou skalní propast.

Stavbu navrhlo britské architektonické studio William Matthews Associates společně s inženýry belgické společnosti Ney & Partners.

Autor: David Kubatík

Foto: stoplusjednicka.cz, velka-britanie.co.uk

Příspěvek vytvořen 665

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Související Příspěvky

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek
Dobrý Zprávy