Internetový prohlížeč bude nově upozorňovat na fake news

Gabriela Kokešová

Microsoft se spojil s organizací NewsGuard, která se zabývá prověřováním zpráv na internetu. Nadnárodní počítačová společnost chce touto cestou pomoci s bojem proti falešným zprávám, tedy fake news. Organizace tak bude zprostředkovávat informace o důvěryhodnosti stránek, které uživatelé v danou chvíli navštěvují.

 NewsGuard už v minulosti o své služby rozšiřoval řadu prohlížečů, mezi které patřily například Chrome, Safari nebo Internet Explorer. Teprve u Microsoft Edge se však stává hlídač důvěryhodnosti automatickou součástí webu. Díky tomu uživatelé při každé návštěvě jakéhokoli zpravodajského serveru uvidí ohlašovací tabulku shrnující reputaci a hodnocení navštíveného webu v různých kategoriích, které posuzují důvěryhodnost a objektivitu informací. Podle serveru Mashable je tato služba jedna z nejužitečnějších, jež mají prohlížeče možnost poskytovat. A to zejména vzhledem k velmi nízké důvěře americké veřejnosti k médiím.

Společná iniciativa Microsoftu a NewsGuard je součástí rozsáhlejšího projektu, který vznikl v sprnu minulého roku. Tento projekt spadá právě pod Microsoft a nazývá se Defending Democracy Program. “Snažíme se také o obecné zlepšení mediální gramotnosti, a aby si lidé uvědomovali, co vlastně čtou,“ říká Steven Brill z NewsGuard pro server Mashable.

Boj proti fake news se rozhořel naplno. Odmítavý postoj vůči nim zaujala například také populární aplikace WhatsApp.

 

Foto: pixabay.com