České sportovní radosti za měsíc leden

Máme za sebou první měsíc nového roku 2019, ve kterém bylo mnoho důvodů k radosti. A tu rozdával zejména český sport a jeho hlavní protagonisté. Pojďte si s námi projít fantastickou lednovou cestu českými sportovními úspěchy…

Bojovníci z pouště

Letošní ročník jihoamerické Rallye Dakar nabídl jako každý rok strhující podívanou, mnoho velkých momentů a napsal další obdivuhodné sportovní příběhy. O ty se starali i čeští jezdci ve všech kategoriích, výsledkově se z nich nejlépe umístil Aleš Loprais jedoucí v kamionu. Účastník již třinácti ročníků skončil celkově na pátém místě. Pro něj i jeho malý rodinný tým z Valašska se však v konkurenci velkých továrních týmů jednalo o skvělé umístění. Dařilo se také Martinu Prokopovi v našlapané kategorii aut. Účastník čtyř dakarských rallye si před startem uložil za cíl pátou pozici. Ta mu nakonec jen o kousek utekla. Šestatřicetiletý rodák z Jihlavy totiž kousek před cílem pomohl svému francouzskému soupeři, který v náročném terénu havaroval. Již zmíněnou pátou pozici pak obsadil právě on.

S nepřízní jihoamerického počasí se úspěšně porval i motorkář Jan Veselý. Závodník, jenž ctí původní duch dakarské rallye, který je založen na tom, že si účastníci nechávají od pořadatelů převážet pouze bednu s nářadím a o celý servis se starají sami. Takže zatímco ostatní závodníci přespávali v karavanech, Veselý trávil noci ve stanu. Sedmačtyřicetiletý jezdec nakonec dokončil celý závod se zraněnými žebry a ztrátou 36 hodin na vítěze. I tak si ale za svou vytrvalost zaslouží velký obdiv.

Nová Davidová

Pojďme se ale z rozpálených pouštních dun přesunout do podmínek poněkud chladnějších. Konkrétně do italské Anterselvy, v níž se poslední lednový víkend jel Světový pohár v biatlonu. Na tom dokázala jednoznačně nejvíce zazářit mladičká Markéta Davidová, která nejprve fantastickým během a střelbou dokázala urvat prvenství ve sprintu na 7,5 kilometrů. A o dva dny později přidala druhé místo v závodě s hromadným startem. Dvaadvacetiletá – a dosud studující – závodnice tak dokázala během jediného víkendu vynést český biatlon opět na vrchol.

Lvice Kvitová, skvělá Plíšková a Australian Open v kostce

A teď zpět do teplých krajů. Jedno z nejprestižnějších tenisových představení světa, Australian Open, se letos těšilo velké spoustě zajímavých příběhů. Ty nejzajímavější podle nás napsaly Karolína Plíšková a Petra Kvitová. Pojďme si společně projít cestu, kterou obě české hráčky na turnaji absolvovaly.

První zmíněná nejprve hladce postoupila přes tři úvodní kola, v tom posledním dokázala porazit Italku Camilu Giorgiovou 6:4, 3:6, 6:2. Díky výhře se Karolíně Plíškové potřetí za sebou v Melbourne podařilo postoupit do osmifinále. V něm rodačka z Loun vyzvala bývalou světovou jedničkou Garbiñe Muguruzaovou, s níž měla česká hráčka už před zápasem pozitivní bilanci, kterou si dokázala přenést i do osmifinálové bitvy. Tu nakonec ovládla hladce po dvou setech 3:6 a 6:1. Následovalo čtvrtfinále, kde čekala Karolínu Plíškovou jedna z nejlepších hráček světa, Američanka Serena Williamsová. I s ní si však Plíšková dokázala poradit po setech 4:6, 6:4 a 5:7 a v nervy drásající bitvě postoupit do semifinále. V tom ale vypadla s pozdější vítězkou Naomi Ósakaovou. I přes prohru v semifinálovém duelu však zanechala česká hráčka na turnaji znatelný otisk své vynikající formy a bude radost sledovat její výkony na únorovém Fed Cupu v Ostravě.

Trochu stranou od Karolíny Plíškové se turnajem probíjela Petra Kvitová, která svými výkony na letošním Australian Open dokázala skvěle dovršit svůj úžasný návrat mezi nejlepší tenisové hráčky. Zprvu nešťastný příběh se začal psát těsně před Vánocemi 2016, kdy Petru Kvitovou v jejím bytě přepadl lupič a ošklivě jí zranil na levé ruce. Doktoři byli tehdy k návratu na kurty hodně skeptičtí a vypadalo to na smutný konec. Petra Kvitová se však nevzdala a už za půl roku se dokázala vrátit a započít tak svou druhou cestu na vrchol.

Ten přišel ve finále již mnohokrát zmíněného Australian Open, do kterého se česká hráčka dokázala probojovat po vítězství nad Amandou Anisimovovou (6:1 a 6:2), Ashleigh Bartyovou (6:1 a 6:4) a Danielle Rose Collinsovou (7:6 a 6:0). Poslední výzva pak spočívala v přemožitelce Karolíny Plíškové, kterou byla Naomi Ósakaová.

Samotný zápase se zprvu vyvíjel lépe pro japonskou hráčku, pak však česká lvice dokázala srovnat stav na sety na 1:1 a ve strhujícím závěru prohrála a podlehla Japonce 6:4. Podařilo se jít však znovu dojít na vrchol, a to z bodu, ze kterého to na zpáteční cestu mezi ty nejlepší vůbec nevypadalo. Petra Kvitová si zkrátka dokázala svůj druhý tenisový život vybojovat svou nezměrnou pílí a nezdolností.

Autor: Jan Meichsner


Český sport doslova překypuje neobyčejnými příběhy. Už jste četli naši reportáž o sledge hokejistech?


Foto: loprais.cz, biatlon.cz, aktuálně.cz

Příspěvek vytvořen 665

Související Příspěvky

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek
Dobrý Zprávy