České sportovní radosti za měsíc říjen

Tereza Hrubá

Čas je neúprosný, a tak jsme se opět dostali na konec dalšího měsíce, tentokrát října. Byl to měsíc bohatý nejen na dýně, ale také na pozitivní sportovní události, kterých se nám sešlo hned několik. Jak si během druhého podzimního měsíce vedli naši čeští sportovci, se dočtete dále v článku.

Armádní sportovec roku 2019

Naši futsalisté jsou ve hře o MS

Čeští futsalisté postoupili do elitní fáze kvalifikace mistrovství světa. Ta se uskuteční na přelomu ledna a února, a právě náš tým pod vedením trenéra Tomáše Neumanna se umístil na druhém místě hned za mistry Evropy z Portugalska. Závěrečný turnaj se bude konat na podzim příštího roku v Litvě.

Eva Samková se stala nejlepším armádním sportovcem roku

Po úspěšné sezóně obsadila mistryně světa a vítězka Světového poháru v snowboardcrossu první příčku v anketě Nejlepší armádní sportovec roku 2019. Tuto anketu určenou reprezentantům Dukly už vyhrála jednou – v roce 2014 po svém úspěchu na Zimních olympijských hrách v Soči. Letos zvítězila na plné čáře se 786 body. Hned za ní se umístil Tomáš Nýdrle ze sportovní střelby, který získal 566 bodů.

Již šestý Čech zvládl dokončit Korunu světa 

Výstup na Kilimandžáro

Horolezec Radek Jaroš 2. října pokořil nejvyšší africký vrchol Kilimandžáro, a tím úspěšně uzavřel projekt Koruna světa. Vše spočívalo v tom vystoupit na nejvyšší vrcholy všech sedmi kontinentů. Zdolávání těchto sedmi cílů trvalo Jarošovi více než 21 let. Jaroš navíc již absolvoval také Korunu Himálaje, kdy se mu podařilo dosáhnout všech 14 osmitisícových vrcholů světa bez použití kyslíkového přístroje.

Nová curlingová hala v Brně je přístupná veřejnosti

Hráči curlingu již nemusejí jezdit trénovat jen do Prahy a Bratislavy, nová brněnská hala v areálu Nové Zbrojovky má k dispozici hned dvě dráhy. V listopadu navíc přibude ještě jedna. Hala není přístupná jen profesionálním hráčům, curling si zde muže zajít užít kdokoliv ze široké veřejnosti.

Krpálek si z grandslamu v Brazílii přivezl bronz

Judista Lukáš Krpálek opět bodoval, tentokrát se to odehrálo na grandslamu v Brazílii v nejtěžší váhové kategorii. Prohrál zde jen jednou, a to v semifinále s Francouzem Teddym Rinerem. Rozhodující zápas o medaili pak trval jen necelé dvě minuty, po kterých si Krpálek mohl připsat ke svým třem medailím z letošních turnajů Grand Prix i první grandslamovou.

Nový hybridní kamion Renault

Citová se stala první Češkou, která obhájila světový titul ve sportovním aerobiku

V nizozemském Leidenu porazila Australanku Keilyovou a obhájila tak svůj loňský titul mistryně světa. Česko zde obsadilo i další pozice – Viktorie Prokopová skončila třetí a odnesla si tak bronzovou medaili. Úspěšní byli Češi i na stříbrných pozicích. V soutěži trojic druhé místo získaly Barbora Bucháčková, Eliška Fajfrlíková a Eliška Pechmanová a ve dvojicích pak bodovaly Adéla CitováKarolínou Jánskou.

Hokejová premiéra Petra Čecha

Bývalý fotbalový brankář Petr Čech chtěl být hokejistou od malička, bohužel byl ale z finančních důvodů nucen přestoupit k fotbalu. Letos v říjnu si konečně splnil svůj dětský sen a postavil se do brány anglického hokejového týmu Guildfordu, kde byl dokonce po výhře 3:2 na nájezdy vyhlášen nejlepším hráčem mužstva.

První hybridní rallye kamion postavili v Česku

Na Dakar 2020 odjede vůbec první hybridní kamion v kategorii v dálkové soutěži. Kamion je značky Renault a vznikl v Židovicích na severu Čech, pod rukama Maria Kressa, který staví kamiony pro Dakar již od roku 2014.

Adam Ondra se stal vítězem Světového poháru v lezení na obtížnost

V čínském Sia-menu vybojoval Ondra zlatou medaili a v této disciplíně zůstal letos bez porážky. Teď se chce zaměřit hlavně na trénink, aby se dostal do kvalifikace na olympijské hry v kombinaci – obtížnost, bouldering a lezení na rychlost.

Foto: radekjaros.cz, sportovnilisty.cz, standard.co.uk, MKR Technology/PatRESS.cz, Adam Litera, Český svaz aerobiku a fitness FISAF.cz