Vysokoškolský pedagog koupil Čapkovo působiště

V Rudolfově u Jindřichova Hradce se nachází výletní restaurace Rudolfův dvůr, kde Karel Čapek napsal svůj román Krakatit. Tento dům, jenž navrhl český architekt Josef Zítek, se nyní i s pozemky dostal do vlastnictví vyučujícího z Filosofické Fakulty Jihočeské Univerzity, Mgr. Petra Chvojky, Ph.D. Když dům vyhrál v dražbě, neměl o jeho minulosti tušení, ale jako bývalý bohemista toto chápe jako osudové setkání

Pro server Lidovky.cz popsal Chvojka rekonstrukci místa jako pokračování příběhu s otevřeným koncem. Vzhledem ke jménům Čapek a Zítek, která se s objektem pojí, se cítí zavázán ke vzájemnému znovupoznávání. Přesto však nechce místo zasvětit pouze Čapkovi.

Zdroj: Herbia.cz

Jedním z důvodů koupi domu, byla pro Chvojku i chuť obnovit místo, které se nacházelo v té době ve špatném stavu, ač je památkově chráněný. Chvojka by zde rád vybudoval místo pro pořádání výstav, přednášek, hraní amatérského divadla a znovu zprovoznil výletní restauraci.

Přesné termíny si současný majitel nedává, ale do roku 2023, což bude přesně 100 let od doby, kdy se sem Čapek nastěhoval, by byl rád s projektem hotov. Držme mu tedy palce s jeho dokončením, ať se skrze toto místo i nám dostane příležitost podívat po Čapkových stopách.

Autor: Barbora Černošková

Příspěvek vytvořen 53

Související Příspěvky

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek
Dobrý Zprávy