Mladí vpřed! Český tenis má o zářnou budoucnost postaráno

Česká republika má v tenisovém světě nezpochybnitelné postavení mezi nejlepšími zeměmi, což platí zejména díky tomu, že už dlouhou dobu vedeme žebříček v ženské čtyřhře. Ženám se daří také ve klasické dvouhře, což naposledy potvrdila Barbora Krejčíková, která v roce 2021 ovládla Roland Garros. Kdo ale takové hráčky nahradí, až se rozhodnou pověsit raketu na hřebík? Naštěstí je možností celá spousta – a společně s ženskými nadějemi se navíc rodí i slibní nástupci Tomáše Berdycha.

Brenda Fruhvirtová (15 let)

Brenda je o dva roky mladší než její sestra Linda, ale i přesto se může pyšnit celou řadou úspěchů. Na okruhu ITF v loňské sezoně vyhrála rovnou osm turnajů ve dvouhře. Na triumf v rámci WTA sice stále čeká, ale i tady si připsala už jeden velký úspěch.

Patnáctiletá Češka se totiž stala historicky pátou nejmladší tenistkou, která prošla kvalifikací na Australian Open, za což vděčí neuvěřitelným obratům, jež předvedla dvakrát za sebou. Na australském Grand Slamu sice vypadla hned v prvním kole, v patnácti letech je to ale i přesto obrovský úspěch a my se jen můžeme těšit, co Brenda v budoucnu dokáže.

Linda Fruhvirtová (17 let)

Linda Fruhvirtová je starší ze sourozeneckého dua, které v budoucnu může dokázat velké věci. Linda začínala s tenisem v Praze a vyhrávat velké turnaje umí už od svých dvanácti let, a to když si na Orange Bowlu v roce 2017 došla pro svůj první mezinárodní titul. Se svou sestrou také ovládla mistrovství světa družstev v Prostějově, což se českému týmu povedlo poprvé po šestnácti letech.

Okamžitý průlom přišel i na juniorském okruhu ITF, kde získala double v Piešťanech (ovládla dvouhru a čtyřhru) a stala se teprve třetí třináctiletou šampionkou v rámci tohoto okruhu. Do turnaje dospělých v rámci ITF zasáhla poprvé ve čtrnácti letech. V rámci WTA debutovala v roce 2020 jako patnáctiletá, přičemž se dočkala premiéry před českými diváky, protože se zúčastnila Prague Open, kde ale nezvládla první kolo.

Celkově první triumf na nejprestižnějším okruhu WTA získala na Chennai Open, které se konalo v loňském září. Mladá tenistka ve finále zdolala Polku Magdu Linetteovou, díky čemuž se poprvé v kariéře dostala mezi sto nejlepších tenistek planety. Na letošním Australian Open se probojovala až do osmifinále, takže je aktuálně padesátou nejlepší tenistkou světa. A to ve věku pouhých sedmnácti let! To jasně svědčí o tom, že Linda může být další českou vítězkou Grand Slamu.

Linda Nosková (18 let)

Linda Nosková na rozdíl od svých kolegyň pochází z Moravy, konkrétně ze Vsetína, a s tenisem začala v nedalekém Valašském Meziříčí. Už od svých začátků dominovala domácím turnajům, bylo tedy jasné, že postupem času zamíří na okruh ITF, kde si připsala první tituly v roce 2021.

Debut na nejvyšším stupínku prožila Linda na loňském Roland Garros, kde úspěšně prošla kvalifikací, jenže pak vypadla hned v prvním kole. Podobný úspěch se podařil i na US Open, tam ale také padla hned v prvním střetnutí, kde ji tentokrát vyřadila česká kolegyně Marie Bouzková.

Díky těmto úspěchům se před letošní sezonou držela kolem stého místa světového žebříčku. Nosková ale samozřejmě chtěla výše a i díky tomu zažila vysněný start sezony. Průlomový byl turnaj WTA v Adelaide, kde Linda prošla až do finále, přičemž vyřadila soupeřky jako Viktorii Azarenkovou nebo tehdejší světovou dvojku Ons Džabúrovou. Ve finále se české naději bohužel tolik nezadařilo.

To stejné se dá říci o kvalifikaci na Australian Open, kdy i přes vysněný začátek sezony vypadla v prvním kole. Mrzet ji to ale příliš nemusí, protože ještě bude mít spoustu šancí. Navíc díky skvělé jízdě v Adelaide se vyhoupla na 51. místo světového žebříčku, což je v osmnácti letech skvělý počin.

Jiří Lehečka (21 let)

Čeští tenisté nejsou od konce kariéry Tomáše Berdycha moc vidět, perspektivní Jiří Lehečka už ale začíná přesvědčovat české fanoušky o opaku. Mladoboleslavský rodák si odbyl premiéru na okruhu ATP v roce 2022, kdy prošel kvalifikací na Australian Open, následně však vypadl v prvním kole. Velký úspěch ale zažil následně na turnaji v Rotterdamu, kdy prošel až do semifinále, přičemž předtím vyřadil tehdejší světovou šestku Denise Shapovalova.

A o rok později přišel ještě větší důvod k radosti, který zahřál u srdíčka každého českého fanouška, jelikož jsme od roku 2018 ve čtvrtfinále Grand Slamu poprvé viděli českého tenistu – Lehečkovi se to povedlo na Australian Open. A rozhodně to neměl jednoduché, vyřadil například i dvanáctého muže žebříčku Camerona Norrieho nebo světovou sedmičku Félixe Auger-Aliassimeho. Ve čtvrtfinále už sice podlehl Stefanosi Tsitsipasovi, ale i přesto je to pro mužský český tenis obrovský pokrok. Jiří Lehečka se díky tomu pořádně vyšvihl ve světovém žebříčku a aktuálně drží 44. pozici.

Jonáš Forejtek (22 let)

Také Jonáš Forejtek ukazuje, že český tenis je na dobré cestě. Prolomil totiž čekání na titul z dvouhry na juniorském Grand Slamu, což se mu povedlo v roce 2019 na US Open, a navázal tak na posledního českého vítěze Jiřího Veselého. Kromě toho ještě po boku Dalibora Svrčina triumfoval v doublu na Australian Open a ve stejné disciplíně ovládl i Wimbledon s výše zmíněným Jiřím Lehečkou.

Na okruhu ATP debutoval v roce 2020 v Sofii. Tam překvapivě přehrál v prvním kole Marina Čiliće, ve druhém kole byl ale krátký na Richarda Gasqueta. Od té doby velký průlom nezaznamenal a na titul mezi dospělými stále čeká. Ve světovém žebříčku zatím drží 298. místo, ale vzhledem k triumfu na juniorském US Open od něj v budoucnu jistě můžeme čekat velké věci.

Autor: Lukáš Mihal


Každý talentovaný sportovec nějak začínal, a tak není divu, že ani ty největší hvězdy nezapomínají na ty, kteří takové štěstí často nemají. Přečtěte si například o inspirativních fotbalových hráčích a jejich charitativní pomoci.


Máte rádi naše dobrý zprávy a chtěli byste nás nějak podpořit? Prostřednictvím drobného příspěvku na náš transparentní účet můžete jednorázově či pravidelně pomoci Dobrým Zprávám se i nadále rozvíjet.


Zdroj: tenisovysvet.cz, tenisportal.cz
Foto: profimedia, ITF, ATP, ČTK, ČTS

Příspěvek vytvořen 11

Související Příspěvky

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek
Dobrý Zprávy