RECENZE: Námi to končí. Hořkosladká romance, ze které běhá mráz po zádech

Román Námi to končí od texaské autorky Colleen Hooverové se od svého vydání v roce 2016 stále drží mezi knižními bestsellery. Poutavý příběh o prvních láskách, dospívání, ale i domácím násilí vám nedovolí se od knížky odtrhnout. Drama, z něhož vám potečou slzy smutku i štěstí, se dočká svého filmového zpracování. Nejdříve se na něj ale můžeme těšit teprve v roce 2024. Nechte se vtáhnout do hořkého světa mladé Lily Bloomové, která čelí démonům své minulosti.

Romantické drama k nám v českém překladu dorazilo už v roce 2018, ale největší „boom“ zaznamenalo na podzim loňského roku. Populární se stalo zejména díky sociálním sítím, kde se začaly šířit citáty, které v knize zazněly. Od roku 2019 se románu prodalo přes jeden milion výtisků po celém světě a byl přeložen do více než dvaceti jazyků. Knižní počin oceňované autorky si oprávněně vysloužil titul „New York Times bestseller“, na prvních příčkách se drží také v českých knihkupectvích.   

Příběh vypráví o třiadvacetileté Lily Bloomové, která se po ukončení vysoké školy rozhodne odstěhovat do Bostonu a otevřít si zde své vysněné květinářství. Nedlouho poté potkává třicetiletého neurochirurga Rylea Kincaida, který se jí dostane pod kůži. Do květinářství naneštěstí zaměstná jeho sestru Allysu, a tak mezi nimi po pravidelném setkávání v obchodě přeskočí jiskra.

Vztah založený na vášni, ale i vzájemném obdivu, po čase naruší první láska mladé květinářky, majitel úspěšné restaurace Atlas Corrigan. Ten sehrál v životě dospívající Lily obzvlášť důležitou roli a jejich náhodné setkání jí otevře oči. Ve zdánlivě idylickém vztahu s Rylem se začnou objevovat první praskliny, protože oba čelí traumatům ze své minulosti. Vzájemné soužití tak nabyde nečekaných obrátek.

Napínavé drama plné překvapivých zvratů vás mnohdy rozesměje, dojme, rozzlobí, ale také rozpláče. Postavy, s nimiž se setkáte, budete milovat, nenávidět, nebo možná obojí. Kniha otevírá problematiku domácího násilí a snaží se čtenářům přiblížit na první pohled nejednoznačné pocity, které oběť může vůči násilníkovi zažívat.      

Čím si knížka získala své čtenáře?

Slavný autorčin počin získal na popularitě zejména díky sociální síti TikTok. Tamní komunita čtenářů zveřejňovala videa, ve kterých zmiňovala srdcervoucí pasáže a citáty. Nejslavnější z nich je ostatně i na přebalu samotné knihy: „Patnáct vteřin. Tolik stačí, aby se vztah k jednomu člověku úplně změnil. Patnáct vteřin, které už nemůžeme vzít zpátky.“

Přidanou hodnotu nabízí kniha v tématu domácího násilí. Čtenáře se v této oblasti snaží edukovat a nastiňuje, že násilníka mnohdy není jednoduché opustit. Právě kontrast mezi láskou a nenávistí k člověku, který násilí vykonává, se prolíná celým příběhem.         

V závěru autorka vzpomíná na své dětství a vysvětluje svou zkušenost s domácím násilím, celý příběh je totiž postavený na manželství jejích rodičů. „Vzpomínám si, jak jsem slyšela otce křičet a odhrnula závěs, abych se podívala. Právě ve chvíli, kdy otec zvedl televizi a mrštil s ní po matce. Rozvedla se s ním ještě než mi byly tři, pak už mám na tátu jen dobré vzpomínky,“ uvádí.  

Kontroverzní filmové zpracování

Po velice pozitivním ohlasu se knižní předloha dostane až na filmová plátna. Datum vydání zatím není známé, ale předpokládá se, že snímek můžeme očekávat nejdřív na konci roku 2024. Hlavní roli ztvární herečka Blake Lively jako Lily Bloomová, na herce Justina Baldoniho se pak můžeme těšit v roli Rylea Kincaida. Baldoni bude navíc celý film režírovat a produkovat.     

„Myslím, že Justin Baldoni a Blake Lively mají to, co je potřeba, aby postavy přivedli k životu, nemůžu se dočkat, až to uvidíte i vy,“ řekla Colleen v emotivním videu na sociálních sítích. „Udělám, co bude v mých silách, abych vám propašovala co nejvíce záběrů z natáčení. Jsem tak nadšená,“ dodala. Knižní nadšenci však z obsazení tak šťastní nejsou. Tvrdí, že jsou herci neúměrně staří věku jejich postav a navíc se na ně typově nehodí.  

Pokračování a další autorčiny počiny

Pokud byste se knížky Námi to končí nemohli nabažit, můžete si přečíst její pokračování. It Starts With Us, neboli Námi to začíná, vyšlo na podzim loňského roku a k dostání je zatím pouze v angličtině. Tentokrát se mohou fanoušci těšit i na kapitoly z pohledu Lilyiny první lásky, Atlase Corrigana.

Bestsellerová autorka New York Times vydala už spoustu knih a nezaměřuje se jen na romány. Pravidelně střídá žánr young adult s literaturou pro dospělé čtenáře. V češtině jí doposud vyšly knihy Bez naděje a Ztracená naděje, které jsou součástí úspěšné volné série HOPELESS, dále pak román Život jedna báseň ze série SLAMMED a sedm samostatných románů, mezi než patří právě i Námi to končí.

Pokud vás román zaujal, neváhejte si ho pořídit, ale buďte připraveni na to, že vám zlomí srdce.

Autor: Johana Snášelová


Jednou z knih, která vám zlomí a zároveň i znovu zacelí srdce, je například loňský bestseller Půlnoční knihovna. Recenzi naší redaktorky si můžete přečíst zde.


Máte rádi naše dobrý zprávy a chtěli byste nás nějak podpořit? Prostřednictvím drobného příspěvku na náš transparentní účet můžete jednorázově či pravidelně pomoci Dobrým Zprávám se i nadále rozvíjet.


Zdroj: knihydobrovsky.cz, databazeknih.cz, southernliving.com, cinemablend.com
Foto: instagram.com, commons.wikimedia.org, brewingwriter.com, thewhitonline.com

Příspěvek vytvořen 23

Související Příspěvky

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek
Dobrý Zprávy