Začíná advent. Co to je a proč ho slavíme?

Pestrobarevné listí opadalo z větví stromů, rtutě teploměrů klesly pod nulu a oranžové dýně v obchodech rychle vystřídaly blyštivé dekorace a mikulášské dobroty. Přichází pro mnohé z nás nejoblíbenější čas v roce – čas vánoční. Dnešním dnem začíná advent, tedy období čtyř neděl před Štědrým dnem. Kde se ale advent vlastně vzal? Jaký význam má adventní věnec? A na co už se během let zapomnělo?

Advent začíná první adventní nedělí, jejíž datum je každý rok jiné, ale vždy připadá přesně na čtvrtou neděli před Štědrým dnem. Právě při západu slunce o Štědrém dnu poté končí. Samotné slovo advent pochází z latiny a můžeme ho přeložit jako příchod. Touto dobou tedy očekáváme příchod spasitele a připravujeme se na oslavy Vánoc. Pro naše předky to značilo čas zpomalit a věnovat se duchovním přípravám. Bylo to pro ně ale také období půstu, kdy se měli vyvarovat nejen konzumaci masa, ale také zábavám. Dodnes se jedná o dobu zklidnění, rozjímání, trávení více času v teple domova a konání dobrých skutků.

Počátky slavení adventu můžeme hledat už v šestém století v Římě, kdy se lidé připravovali na oslavy Narození Páně, kterými Vánoce pro křesťany v prvé řadě jsou. Z Gálie naopak pochází pojetí adventu jako doby půstu a kajícího čekání na druhý příchod Krista. Odtud také pochází vnímání fialové barvy jako barvy adventu. V historii se slavil různý počet adventních nedělí, až se nakonec prosadila tradice nedělí čtyř.

S adventem je spjato mnoho tradic. Jednou z těch nejoblíbenějších je od devatenáctého století výroba či koupě adventního věnce. Na tom se každou adventní neděli postupně po jedné zapalují svíčky. Jak se stupňuje počet rozsvícených svící, stupňuje se také radost a očekávání. Symbolicky si tak krátíme čekání na Vánoce.

Během staletí se ale pomalu vytratila barevná symbolika adventních svící, většina z nás má doma věnec se čtyřmi stejně barevnými svíčkami. Podle tradice však mají být tři z nich fialové a jedna růžová. Fialová je barvou pokory, zklidnění vášní a rozvoje duchovnosti. Růžová barvou míru a náklonnosti.

První se na adventním věnci zapaluje fialová svíčka, která je památkou na proroky, symbolem naděje v lepší časy. Další se poté zapalují proti směru hodinových ručiček, přičemž hned druhá fialová svíce je nazývána betlémská a reprezentuje lásku. O třetí adventní neděli má nově hořet růžová svíčka – pastýřská – symbolizující radost z blížících se oslav. Poslední fialová svíce, tzv. andělská, představuje mír a pokoj. Někdy se doprostřed věnce ještě přidávala pátá, bílá svíce, která se zapalovala až o Štědrém dnu a byla symbolem samotného Krista.

Dalšími typickými aktivitami pro období adventu jsou úklid, výzdoba domu a pečení cukroví. Ty jsou pro toto období klidu a soudržnosti také důležité, protože dávají rodinám prostor trávit společně čas, a to třeba při poslechu a zpěvu adventních písní, kterých známe v našem regionu mnoho. Někteří stále dodržují i tradici zapékání mincí do vánoček. Kdo minci ve svém kousku vánočky najde, bude v dalším roce zdravý a bohatý.

Je zajímavé, že nějakou formu oslav adventu najdeme ve většině zemí světa. Domy v tomto období nezdobí světýlka jen v Evropě a Americe, ale také například v Číně. Dokonce i v Indii se dodržuje podobná tradice v době před svátkem světel Díválí. Ten přichází po tanečním svátku Navrátri, na který navazuje dvacet dnů Dussehry, kdy lidé před oslavami Díválí připravují různé pochoutky, uklízejí své domovy, obměňují vše rozbité a kupují dárky pro své blízké.

Slavení svátků je zkrátka oblíbená součást všech kultur. Všichni potřebujeme čas, kdy můžeme zpomalit. Proto, až se ocitneme v předvánočním shonu a budeme pobíhat po nákupních centrech, vzpomeňme si všichni prosím, o čem má advent opravdu být.

Autor: Vendula Berčková


A jelikož je přeci jen občas těžké nenechat se strhnout předvánočním shonem, přečtěte si také rady, jak se v tomto období nezbláznit.


Máte rádi naše dobrý zprávy a chtěli byste nás podpořit? Zavítejte na náš Patreon! Prostřednictvím drobné částky nás můžete měsíčně i jednorázově podpořit a pomoci nám dále se rozvíjet.


Zdroj, foto: vanoce-silvestr.cz, wikipedie.cz, bauhaus.cz, irishtimes.com

Příspěvek vytvořen 30

Související Příspěvky

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek
Dobrý Zprávy