Dobrý Vánoce #1: Jak si užít advent a nezbláznit se?

Už jsou tady po roce – zase ty Vánoce. Nastává období vůně čerstvě upečeného cukroví, praskajícího ohně v krbu, opíjení se teplým čajem s rumem a éra chundelatých ponožek. Všechno se mění a lidé blázní. Město se osvětluje zářivými světýlky, výlohy obchodů se zaplňují lákavým zbožím a výraznými slevami, které vybízí každé ženské oko ke koupi. Nastává trochu zmatek s výběrem dárků i úzkost z financí, která doprovází snad skoro každého. Jako každý rok. To stejné dokola. Jak se z toho letos nezbláznit a užít si předvánoční čas plnými doušky? Čtěte dále…

Zpomalit tempo, prosím

Jsou dva typy lidí. Ti, kteří nakupují dárky velmi s předstihem a stresují tak své okolí pokaždé, když pronesou větu: „Tak já už mám pro všechny nakoupeno.“ Druhý typ lidí se nesnáší, protože nechávají nákup dárků pro své blízké na poslední chvíli a cítí se tak pod tlakem. Nakonec zjistí, že si předvánoční čas pořádně neužili. Právě čas před Vánocemi je krásnější než samotné Vánoce. Sestavte si seznam věcí, které byste rádi nakoupili svým blízkým. K položce si napište i místo, kam dárek zajdete koupit. Když si to promyslíte vše dopředu, ušetříte spoustu času pro sebe.

Vyvarujte se nákupním střediskům

Je těžké nezavítat do obchodů a neobhlédnout nějaké tipy či inspiraci na dárky. Doporučujeme nakupovat zejména ráno, kdy je koncentrace v nákupních centrech menší než odpoledne a večer. Zkuste se jim tedy vyvarovat aspoň o víkendu. Nakupování celkově bere energii a prodírat se mezi davy lidí nebo čekat frontu na kabinky zbytečně obírá člověka o čas, který může strávit něčím užitečnějším. Nejpohodlnější je online nakupování, kdy z pohodlí domova můžete během hodiny nakoupit pro celou rodinu.

Adventní neděle ve znamení rodiny

Dejte si pravidlo, že každou adventní neděli strávíte s rodinou. Je totiž potřeba zastavit, nadechnout se a být vděčný za vše, čím jsme obklopení. Ještě před tím, než zapálíte svíčku, vymyslete pro celou rodinu program. Můžete hrát různé hry, jako například karty, deskové znalostní hry nebo oblíbenou hrou je i Město, jméno, zvíře. Druhou adventní neděli můžete zase vyrazit na vánoční trhy a předvést své umění na ledě. Další neděli se vrhněte do pečení vašeho oblíbeného cukroví a zkuste upéct takový druh, který jste nikdy neupekli. Zkrátka mějte dobré večery.

Vzpomínková krabice

Někdy je moc krásné ohlédnout se za minulostí a přehrávat si v hlavě vzpomínky. Ve volné chvilce si projděte staré fotografie ze svého dětství, nebo své vzpomínkové knížky, které jste si vytvořili. Člověka u toho bude bolet i břicho, když si vybaví všechny zážitky. Když zbude více času, oprašte i Vilémovu Hbitou Stařenku (VHS) a pusťte si svá starší videa, pokud je máte. S prarodiči i rodiči zavzpomínejte i na ty, kteří tu už nejsou, a vzpomeňte si na ty krásné momenty s nimi. Zase budete mít k nim blízko.

Velký úklid = klid v mysli

S Vánocemi také přichází mánie uklízení. Nemusí to být stresující záležitost, pokud k úklidu budete přistupovat s určitým nasazením. I z náročné práce se dá udělat zábava. Vyhraďte si jeden den s rodinou, kdy umyjete okna, utřete všude prach a vyzdobíte si dům do vánočního. A nezapomeňte si k tomu pustit i koledy. Můžete si rovnou vytřídit šatník a nepoužité kousky věnovat třeba dětem do dětských domovů a zlikvidovat věci, které ve vašem domě leží ladem. Po úklidu si můžete spokojeně lehnout do postele s pocitem dobře odvedené práce. Vezměte si do ní i čaj a oblíbenou knihu nebo film.

Dýchánek se známými

Přes rok bývá občas problém najít si na všechny čas. Vánoce by měly být stmelující, tak zkuste dopředu naplánovat setkání u punče nebo vaječného koňaku s těmi, které jste dlouho neviděli. Všem to navodí dobrou náladu, zavzpomínáte na své společné zážitky a budete se cítit hned lépe.

Autor: Nela Kadlečíková

Foto: Nela Kadlečíková

Příspěvek vytvořen 665

Související Příspěvky

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek
Dobrý Zprávy