Den Evropy: 9. květen patří mezinárodní spolupráci a společným hodnotám

Mezinárodní den Evropy je příležitostí k velkým akcím i malým připomenutím kulturně-historických tradic, z nichž čerpáme dodnes. Ačkoliv Evropská unie vznikla fakticky teprve v roce 1993, myšlenka rozličných národů sjednocených pod jednou vlajkou byla představena přesně před 73 lety. Od té doby se změnilo mnohé, Evropa však stále stojí pevně a sebevědomě – všem politováníhodným okolnostem navzdory.

Devátý květen je pro Evropu jeden z nejdůležitějších svátků. Každý rok v tento den si připomínáme důležitost mezinárodní spolupráce a solidarity v rámci našeho kontinentu a vzdáváme díky lidem zodpovědným za jednotu Evropské unie. V tento den roku 1950 přišel tehdejší francouzský ministr zahraničních věcí, Robert Schuman, jako první člověk s ideou mírové spolupráce evropských národů, proto se mu někdy přezdívá také Schumanův den.

Schumanovu deklaraci známe pod zkratkou ESUO – Evropské společenství uhlí a oceli, správně tedy odhadl, že evropskou spolupráci je nasnadě postavit na ekonomických a hospodářských zájmech každého ze států. Původní zakládající členské státy se během let rozrůstaly o další a po pádu komunismu se myšlenka spojené Evropy mohla plně rozvinout. Dnes žije na území Evropské unie 447,7 milionů obyvatel, jež pojí stejné hodnoty, kultura a tradice.

U příležitosti výročí Dne Evropy se v členských zemích konají oslavy, u nás proběhla už 5. května na Střeleckém ostrově v Praze. Letošní novinkou bylo propojení Dne Evropy s hudebním festivalem United Islands of Prague, což je více než příhodná kombinace, jelikož tento mezinárodní multižánrový festival vznikl na popud vstupu České republiky do Evropské unie. Tým akce připravil bohatý program určený dospělým i těm nejmenším návštěvníkům, například infostánky velvyslanectví členských zemí, ochutnávky kulinářských specialit z různých koutů Evropy, diskuse a rozhovory, kvízy či obří cestovatelské puzzle.

„Dosud jsme Den Evropy slavili vždy jako samostatnou akci na Střeleckém ostrově. Letos budou oslavy poprvé součástí festivalu United Islands of Prague. Spojí se tak přirozeně něco, co má společného ducha i cíl: propojení různých kultur a národů a oslava, že spolu už téměř osmdesát let můžeme žít v míru,“ říká Magdaléna Frouzová, tisková mluvčí Zastoupení Evropské komise v České republice. Oslavy Dne Evropy budou pokračovat i dnes, a to na nádvoří Staré radnice v Brně od 14 hodin a v sobotu 13. 5. pak v Mariánských Lázních.

Není však nutné slavit tento významný den jen na zmiňovaných akcích, stačí připomenout sobě a svým nejbližším, že evropské společenství nelze brát jako samozřejmost a náležitě ocenit, že se můžeme opřít o naše sousedy. Zejména v časech, kdy je východ evropského kontinentu ohrožován nezvaným agresorem, je nezbytné ctít evropské mírové partnerství. Oslavme tento den vděčností a třeba i malým kulturně-gastronomickým výletem do libovolné evropské země a ozvláštněme tak rodinnou večeři.

Autor: Simona Stejskalová


Pokud se přece jen rozhodnete slavit naše spojenectví s ostatními zeměmi v Evropě, nechte se inspirovat třeba našimi tipy na cestu do Kodaně nebo Irska.


Máte rádi naše dobrý zprávy a chtěli byste nás nějak podpořit? Prostřednictvím drobného příspěvku na náš transparentní účet můžete jednorázově či pravidelně pomoci Dobrým Zprávám se i nadále rozvíjet.


Zdroj: evropskedny.cz, euroskop.cz, european-union.europa.eu
Foto: wallpaper.cave.com, denik.cz