V Keni minulý rok neupytlačili jediného nosorožce. Poprvé po 21 letech

Keňa hlásí obrovský úspěch v boji proti pytlákům, kteří jsou jedním z největších nebezpečí pro místní zvířata. Za rok 2020, poprvé po 21 letech, nezaznamenala keňská organizace pro ochranu přírody ani jeden případ upytlačeného nosorožce. Právě tento druh africké zvěře byl v minulých letech nelegálním lovem dovlečen až na samotný práh vyhynutí. Nosorožci jsou loveni především pro své rohy, jejichž cena nepřetržitě roste.

Nosorožec dvourohý, někdy označován také jako nosorožec černý

Kenya Wildlife Service (KWS) je keňská organizace zabývající se ochranou zdejší divoké zvěře. Právě ta teď oznámila nevídaný úspěch v boji proti africkým pytlákům. „Poprvé za 21 let nezaznamenala KWS žádného upytlačeného nosorožce. Pytláctví nosorožců se snížilo z 59 případů v roce 2013, kdy pytláctví dosáhlo svého vrcholu, na nula případů v roce 2020. Toho bylo naposledy dosaženo v roce 1999,“ stojí v prohlášení generálního ředitele KWS Johna Wawerua.

Cena za nosorožčí roh nepřetržitě roste, v současnosti jsou rohy dražší než kokain nebo zlato. Jejich cena souvisí mimo jiné s poptávkou bohatých Asiatů. Nosorožčí rohy jsou totiž opěvované v tradiční asijské medicíně, kde se využívají k léčbě impotence nebo rakoviny. Jejich cenu ale zvyšuje i intenzivní boj proti pytlákům v Africe. Další příčinou decimace nosorožčí populace v Africe je i rozšiřování lidských sídlišť a lov nosorožců místními kmeny. Odhaduje se, že jejich maso konzumuje až miliarda Afričanů.

Podle posledních statistik KWS stojí za snížením počtu případů upytlačené zvěře mimo jiné i pandemie covidu-19, která prakticky zastavila cestovní ruch v mnoha afrických zemích. Waweru tento úspěch přisuzuje i spolupráci s dalšími organizacemi, chytře vedeným operacím a celkovému odporu k pytlačení, který v současnosti roste napříč světem.

Dvě poslední žijící samice nosorožce tuponosého severního – Najin a její dcera Fatu

Minulý rok byl úspěšný také pro slony. KWS uvedla, že v roce 2020 připravili pytláci Keňu o zatím nejmenší množství slonů v zaznamenané historii. „Počet upytlačených slonů se také snížil. Z maximálních 384 případů v roce 2012 na rekordních 11 v roce 2020, což je vůbec nejnižší číslo v historii KWS,“ uvedl Waweru.

Podle vyjádření KWS žilo v Keni koncem roku 2017 celkem 1258 nosorožců. Z toho 745 nosorožců dvourohých, 510 nosorožců tuponosých jižních a tři nosorožci tuponosí severní. Poslední samec nosorožce severního zemřel v roce 2018 a na světě dnes žijí pouze dvě samice tohoto druhu, a to právě v keňské rezervaci.

Osud tohoto druhu nosorožce, který ve volné přírodě již vyhynul, je úzce spjat s českou zoo ve Dvoře Králové nad Labem. Ta se stala jediným místem na světě, kde se nosorožce tuponosé severní podařilo rozmnožit v zajetí a přivést na svět celkem čtyři mláďata. Dvorská zoo se také podílela na mimořádném pokusu o jejich záchranu. Posledním žijícím samicím odborníci odebrali vajíčka, v Evropě došlo k jejich oplození semenem uhynulých samců a zmrazená embrya nyní čekají, až budou v budoucnu vložena do těla náhradních matek nosorožců jižních.

Autor: Tereza Stará


Zoologické zahrady v České republice mají na svém kontě již spoustu zásluh, pokud jde o záchranu ohrožených druhů. Například Zoo Praha založila sbírku na ochranu zvířat po ničivých požárech v Austrálii.


Zdroj: aa.com.tr
Foto: ekolist.cz

Příspěvek vytvořen 57

Související Příspěvky

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek
Dobrý Zprávy