Studenti vymysleli a natočili pohádku pro neslyšící děti

Některé projekty a výstupy na konci školního roku nebo semestru bývají často nudné a na práci zapomeneme v okamžiku, kdy se v informačním systému objeví vytoužené kredity. Studenti oboru Čeština v komunikaci neslyšících na Univerzitě Karlově však v rámci jednoho ze svých předmětů chtěli pomoct zlepšit svět neslyšících, a to rovnou dětí. Natočili proto pohádku. Princezna a princ tak mohli na chvíli ožít i v úplném tichu.

Zadání předmětu Úvod do tlumočení bylo pro studenty jasné: vytvořit skupinový projekt, který bude mít smysl a přínos pro komunitu Neslyšících. Studenti měli na výběr několik možností, většina z nich se týkala, vzhledem k samotnému předmětu, překladu. „V té době probíhala Noc vědců, kde bylo plno bloků, které nebyly přeložené, my jsme ale chtěli udělat něco vlastního, něco, co vymyslíme sami úplně od začátku, proto jsme si také nakonec vybrali vymyšlení, natočení a zpracování pohádky pro děti,“ popisuje začátek Hana Haľamová, studentka druhého ročníku.

Děti si skupina spolužáků vybrala z jasného důvodu. O komunitě Neslyšících se obecně moc nedozvídáme nebo o ní nemluvíme, děti jsou pak skupina ještě specifičtější. Materiály, nejen ty pohádkové, které jsou pro neslyšící děti srozumitelné a pochopitelné, navíc skoro neexistují.

„Zrovna pohádky, něco, na co se dívají snad všechny děti. Kdo z nás se na pohádky nedíval nebo je neposlouchal? Pro neslyšící děti je nabídka ale hrozně malá. Nemůžou poslouchat pohádky z cédéčka, a kdyby je chtěly sledovat, potřebovaly by k nim titulky,“ zdůvodňuje studentka výběr mladé cílové skupiny. Dodává, že problematika titulkování je bohužel složitá. Nařízení k zákonnému otitulkování televizních pořadů je nespecifické a vysílání se skrytými titulky se vyskytují velmi málo. Děti, které se navíc nesetkají s mluvenou češtinou, jak ji známe my z každodenní komunikace, mají problém vůbec porozumět textu a titulkování jim nepomůže.

Hana je, nutno podotknout, součástí týmu slyšících studentů. Obor totiž mohou studovat jak slyšící, tak neslyšící studenti. V mnoha předmětech je tak nutná spolupráce, během které dochází k propojení většinového a menšinového světa. U pohádky tomu nebylo jinak. Samotné vymýšlení a psanou část tak dělali hlavně studenti slyšící, ti neslyšící se pak primárně podíleli na korektuře jazykových obratů a kulturním zasazení. „Natáčení dělali jen neslyšící, všichni ve videu jsou rodilí uživatelé znakového jazyka,“ líčí vznik Hana Haľamová.

Pohádka s názvem O princezně Rózince a znakujícím království je tedy natočená, otitulkovaná a také nadabovaná, aby byla i pro děti slyšící. „K videu jsme vytvořili také pracovní listy ve dvou variantách, lehčí a těžší, které mohou jako výukový materiál využít školy pro neslyšící studenty,“ dodává studentka s nadšením. Na pracovních listech najdou děti například spojovačky, křížovku, cvičení na porozumění znakovému jazyku na videu nebo na procvičení popisu.

A co se v pohádce princezně Rózince přihodilo? Král s královnou zjistili, že jejich malá princezna neslyší. Král se s tím nechtěl smířit a nabídl peníze komukoli, kdo jeho dcerku vyléčí. Nikdo takový se však nenašel. Když byla princezna větší, zatoulala se náhodou do vedlejšího království a nestačila věřit svým očím. Poznala prince Filipa, který neslyšel, stejně jako ona, uměl znakový jazyk, a navíc uměli znakovat i všichni lidé v království včetně jeho rodičů. Princ s princeznou se do sebe ihned zamilovali a na konci krásného dne už plánovali svatbu. Rózinka se však za soumraku musela vrátit domů. Tam z jejího oznámení vůbec radost neměli, a král ji proto nechal zavřít do věže. Nelíbilo se mu, že by si jeho dcera nevzala pořádného prince. Princezna se ale lásky vzdát nechtěla a vymyslela způsob, jak prince Filipa zavolat na pomoc. Ten neváhal a přijel krále přesvědčit, že neslyšící lidé jsou stejně chytří a schopní jako lidé slyšící.

Autor: Tereza Sládečková


Propojováním světa slyšících a neslyšících se zabývá také projekt dvou kamarádek (Ne)slyším. Prostřednictvím svého instagramu přibližují svět neslyšících, o kterém se rozpovídaly také v rozhovoru pro Dobrý Zprávy.


Zdroj: Hana Haľamová

Foto: pixabay.com

Příspěvek vytvořen 18

Související Příspěvky

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek
Dobrý Zprávy