Objevujte krásy Irska a jeho hlavního města s Guinnessem v ruce

Dublin – město mostů, oslnivě zelených travnatých ploch, červených hospůdek a tmavého piva s pár milimetrovou pěnou – i tak by se hlavní město zeleného Irska dalo popsat. Češi ho jako svou cílovou destinaci volí málokdy, proto svůj rodný jazyk v dublinských ulicích téměř neuslyšíte, ale zato je budete procházet s širokým úsměvem na tváři. Irsko pod deštníkem skrývá spoustu krásy, která vás uchvátí. Připravte si propisky, protože naše tipy, kam vyrazit v Dublinu a jeho okolí, právě začínají.

Jako na začátku každého výletu je potřeba stanovit si rozpočet. Při cestování do Irska myslete na to, že se jedná o jednu z dražších evropských destinací. Ušetřit se dá poměrně dobře za letenky, ale většina úspor padne na ubytování. To je i pro místní španělská a předražená vesnice. Zbytek vašich útrat samozřejmě závisí na zvolených aktivitách a restauracích. Věřte ale, že každý utracený cent budete milovat. Irové jsou hlasití a srdeční lidé, kteří se vás místo pozdravů budou ptát: „Jak se máš?”, aniž by na odpověď čekali. V restauracích vždy počkejte, než vás usadí obsluha. Pokud si své místo vyberete sami, obsluha se urazí a ostatní Irové vás budou považovat za nevychovance. Paradoxně jim ale nebude vadit, když si na stůl vyskládáte vlastní jídlo a pití.

Centrum Dublinu je dostupné pěšky, ale může se vám stát, že budete potřebovat využít hromadnou dopravu. Připravte se na dvoupatrové autobusy (zelené samozřejmě) a řízení vlevo. Prostředek nezastaví sám od sebe, musíte na něj mávnout. V autobusech se platí pouze hotově, a to přesně, roztomilý žrout mincí u řidiče vám drobné nevrátí.

Guinness Storehoust

Většině z nás se při slově Irsko vybaví samozřejmě jejich ikonické tmavé pivo Guinness. Ochutnat ho můžete na každém rohu, a pokud vás zajímají podrobnosti, neváhejte a vyražte do muzea v Guinessově pivovaru. Ten se nachází nedaleko centra a už před lety se připsal k nejnavštěvovanějším turistickým atrakcím v Evropě. Lístek na exkurzi bude patřit k dražším položkám na vaší dublinské účtence, ale jedná se o nezapomenutelný zážitek. Muzeum vás provede výrobou piva až k samotné konzumaci v podobě ochutnávky, která je v ceně vstupenky. Výstava je velmi interaktivní a plná nádherných videí, fotografií i jiných vyžití. Počítejte ale s velkým množstvím lidí. Na konci exkurze čeká na střeše pivovaru The Gravity Bar, ze kterého se můžete pokochat dublinskými panoramaty. Pokud seženete místo k sezení. 

Temple Street

U piva ještě chvíli zůstaneme, přesouváme se totiž do nejživější dublinské uličky, ve které najdete velké množství hospůdek včetně proslulého Temple Baru. Jeho návštěva se vyplatí ve dne i k večeru, protože je to velmi frekventované místo a v každém čase má úplně jinou atmosféru. Naproti Temple Baru navíc sídlí roztomilá kavárna s chutnou kávou za příjemnou cenu. Večer se do samotného Temple Baru dost možná nedostanete, protože bude praskat ve švech, ale i puby kolem něj nabízí pivo, koktejly a irské vypalovačky. O typicky hlasitou irskou zábavu tak rozhodně nepřijdete!

Přístavní městečko Howth

Schovejte si alespoň den navíc, který strávíte mimo Dublin. Během necelých čtyřiceti minut se vlakem dostanete do ráje nádherného přístavního městečka Howth. Jízdenka tam i zpět stojí pět euro a jediným hrozícím nebezpečím je vlak přeplněný turisty. Nicméně po příjezdu na všechny starosti zapomenete, protože Howth si vás získá při prvním pohledu. Je plný marketů, restaurací s mořskými specialitami a místy ideálními k odpočinku. Jeho největší dominantou je procházka po skalnatých útesech s výhledem na oceán, která končí u romantického majáku. Pokud budete mít štěstí a objeví se při vaší návštěvě sluníčko, svět se bude zdát krásným místem k narození.

Centrum Dublinu

Na závěr dodám pár tipů, které se při zmínce o Dublinu nabízejí. Všechna ikonická místa se nacházejí v centru, které s poklidem a beze spěchu projdete během jednoho dne. Pokud se chcete opravdu loudat, vyhraďte si dny dva. Při své návštěvě Dublinu byste neměli opomenout Trinity College, nejstarší irskou univerzitu a cvičiště velkých mozků. Můžete se zúčastnit i prohlídky uvnitř a prohlédnout si originál Knihy z Kellsu, ale je považována za nepřínosnou a zbytečně drahou, proto doporučuji projít si komplex historických budov a pokračovat k dalším památkám. Od univerzity se během pár minut dostanete k domu Oscara Wilda a jeho památníku v krásném parku u Marion Square. Pak už jen stačí přejít silnici a octnete se u ikonických barevných dveří. Že ten příběh neznáte?

Podle městských legend se opilí Irové po svých cestách z nočních dobrodružstvích v hospodách nedokázali kvůli stejně vypadajícím domům dostat do správných dveří. Z toho důvodu je nabarvili, aby do těch svých trefili. Jednotlivé dveře ukazují celou paletu barev a údajně k lepší orientaci slouží i dnešním Irům. Vy se u nich můžete alespoň vyfotit.

Nezapomeňte navštívit Katedrálu sv. Patrika, největší kostel v Irsku, kde je pohřben autor Gulliverových cest Johnathan Swift. Katedrála Christ Church je zas nejstarší dublinská budova s překrásnou architekturou přímo uprostřed rušných dublinských uliček. Příjemnou procházkou se z centra dostanete do zeleného ráje Phoenix Parku. Během hodiny ho dokážete projít celý a podívat se například k Prezidentskému paláci, ale pokud chytnete dobré počasí, zkuste si nakoupit dobroty a udělejte si piknik třeba hned u monumentu při vstupu do parku. Na stejné straně se výjimečně objevují jeleni, kteří se od místních nechávají krmit. A za suvenýry či levným oblečením vyražte do architektonického skvostu Stephen’s Green Shopping Centra či okolních uliček.

 

Dublin možná překvapí vaše peněženky a české odtažitější nátury, ale vaše srdce naplní krásnými vzpomínkami. Jeho prozkoumání vám nezabere tolik dnů, proto doporučuji dát dohromady partu nadšenců, koupit letenky a zelenou zemi navštívit. Když už v Dublinu budete, zkuste si zařídit výlety i po okolí. Hojně doporučované je městečko Gallway, které se v Irsku hlavně díky své kouzelné atmosféře a uměleckému nádechu řadí k nejnavštěvovanějším irským destinacím. Hlavní město Severního Irska Belfast láká turisty zejména díky stavbám všech architektonických stylů a velkému množství parků. Nám bohužel při návštěvě v těchto končinách nepřálo počasí, ale obě města plánuji v budoucnu navštívit. Jak se totiž píše na reklamních plakátech v chodbách dublinského letiště: „Nedáváme vám sbohem, ale na shledanou.” 

Autor: Andrea Mašíčková


Co takhle navštívit i další krásná města Evropy? Pro inspiraci se můžete začíst do našich tipů například po Varšavě nebo Římě. Nebojte se prošmejdit naši cestovatelskou sekci a začít plánovat velké dobrodružství.


Máte rádi naše dobrý zprávy a chtěli byste nás nějak podpořit? Prostřednictvím drobného příspěvku na náš transparentní účet můžete jednorázově či pravidelně pomoci Dobrým Zprávám se i nadále rozvíjet.


Foto: Andrea Mašíčková, Lucie Krajčiová, Markéta Majerová 

Příspěvek vytvořen 30

Související Příspěvky

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek
Dobrý Zprávy