Vydatné deště v červnu výrazně pomohly stavu české krajiny. Ta dlouhodobě trpí nedostatkem vody, nyní se však situace obrací k lepšímu. Kromě severozápadu Čech se už v republice půdní sucho nevyskytuje a vyšší jsou i průtoky řek a hladiny nádrží.
Posledních pět let je klimatické sucho v České republice velkým tématem, nedostatek vody v krajině i stále se zvyšující teploty mají stále větší vliv na naše životy. Podle ministra životního prostředí Richarda Brabce dokonce čelíme nejhoršímu suchu za posledních 500 let. Současné vydatné deště ale situaci alespoň trochu vylepšily. Půda v povrchové vrstvě je nyní nasycená natolik, že půdní sucho už není pozorované. S pozitivní zprávou přišli odborníci z projektu Intersucho. Od roku 2016 je v létě poprvé dostatek vody v půdě.
Je však třeba rozlišovat sucho klimatické a půdní. Jedná se totiž o rozdílné pojmy. Při určování klimatického sucha vědci berou v potaz všechny faktory, které ovlivňují nedostatek vody v krajině, počítají tedy i s teplotou vzduchu, výparem, rychlostí větru nebo slunečním svitem. Sledují také aktuální množství srážek a porovnávají jej s dlouhodobým průměrem. Oproti tomu půdní sucho je ukazatelem nedostatku vody v půdě. A právě tento deficit se nyní díky deštivému měsíci červnu zlepšil. Jediná oblast, kde ještě mírné až výrazné sucho převládá, je okolí měst Slaný a Louny na hranicích Středočeského a Ústeckého kraje.
V hlubší vrstvě (40-100 cm) pak jde kromě severozápadu Čech spíše o menší jednotlivá ohniska například v Olomouckém a Libereckém kraji. Raritou je stoprocentní nasycenost půdy na jižní Moravě, které je tradičně jednou z nejsušších oblastí Česka. Pršelo ale opravdu hodně, zatímco dříve celá země trpěla nedostatkem srážek, během posledního červnového týdne na našem území spadlo průměrně 28 mm srážek, což odpovídá 167 procentům normálu pro toto období. Půdní sucho se tak už vyskytuje jen na třech procentech území a podle předpovědi portálu Intersucho by se do 16. srpna měla situace zlepšit i na těchto místech.
Srážky pomohly i stavu podzemních vod, ačkoli jejich doplnění trvá déle. V současnosti je jejich hladina mírně nadnormální. Vody je na první pohled dostatek i ve vodních nádržích a řekách. Podle odborníků ale nad dlouhodobým suchem vyhráno rozhodně není. „Orlík máme naplněný na 97 procent, což je optimální stav. Sucho ale dále trvá, nesmíme se nechat uchlácholit,“ varuje generální ředitel povodí Vltavy Petr Kubala. Aktuální příznivá hladina nádrží není podle něj výjimkou oproti minulým rokům. Rozdíl je pouze v tom, že nádrže bývají naplněny už v období února a března, kdy roztává sněhová pokrývka. Kvůli letošní teplé zimě však zůstala hladina nízká a situaci vyrovnalo až nedávné období dešťů.
Co se týče řek, téměř všechny mají nyní nadprůměrný průtok. Pod normálem zůstává pouze Ohře a Radbuza. Podle meteorologů působily srážky a ochlazení příznivě také na vývoj kůrovce, který by se v příštích měsících neměl tolik šířit. Sucho se ale podle odborníků s jistotou vrátí. Růst bude totiž průměrná teplota, zatímco srážky budou zhruba stejné. Narůstat ale bude jejich síla. „A tím se dostáváme k paradoxu: srážkové úhrny budou stejné, budeme mít více sucha a pravděpodobně se budeme vypořádávat s povodněmi možná častěji než naši předkové,“ předpovídá expert na globální změny Miroslav Trnka.
Česko tak nevysychá kvůli tomu, že by méně pršelo, ale proto, že se zvyšuje průměrná teplota, a více vody se tak odpaří. Prodlužují se ale období bez deště a vzrůstá množství přívalových lijáků. Na důležitosti tak stále více získává hospodaření s vodou. „To je výzva naší generace,“ uzavírá Trnka. „Žijeme v něčem, co jsme zčásti zavinili, zčásti ne. Ale musíme se s tím vyrovnat kvůli našim dětem a také kvůli sobě. Pokud tady chceme žít, musíme mít představu, jak v krajině hospodařit, co musíme mít k dispozici za opatření a co očekávat nemůžeme.“
Autor: Dominik Dubovči
Příště až se nad Českem zase přeženou bouřky a lijáky, můžete zůstat v klidu, protože díky našim Dobrým knižním tipům budete vědět, která veselá kniha zažene deštivé chmury. Pokud jste spíš fanoušci filmových zpracování, nezapomeňte si v jednom z našich předešlých článků přečíst, které z filmů by měl každý filmový fanda alespoň jednou za život vidět.
Zdroje: seznamzpravy.cz, ct24.ceskatelevize.cz, intersucho.cz, portal.chmi.cz, ceskenoviny.cz, novinky.cz, aktualne.cz, idnes.cz
Foto: intersucho.cz, creativecommons.org, aktualne.cz