Díky Datlovi budete o vlakovém zpoždění vědět včas, nově se chystá i aplikace

Správa železnic v září založila twitterový účet Datel, kde se cestující nově dozví o všech neobvyklých událostech na českých tratích. Jedná se tak o významný posun organizace v přístupu k informovanosti cestujících, protože dosud o mimořádnostech informovali většinou pouze sami dopravci. Například u Českých drah bylo zapotřebí pravidelně sledovat sekci Omezení provozu na webových stránkách, případně pak v příspěvcích vlastního twitterového účtu ČD – Info. Na rozdíl od něj však účet Správy železnic používá také přehlednou infografiku a k dnešnímu dni získal přes 1 500 sledujících.

„Vím o všech mimořádnostech na železnici a datlím ve dne v noci,” píše Správa železnic v záhlaví nového twitterového účtu Datel. Pod ním už se nastřádalo přes 130 příspěvků – jednotlivá upozornění na výluky či omezení na železniční trati, ale také třeba informace o poruše webových aplikací.

Jelikož je twitterový účet nezávislý na všech ostatních komunikačních kanálech Správy železnic a vlakových dopravců, ukázal se jako užitečný a snadný prostředek k informování veřejnosti v případě výpadků. Když došlo na začátku listopadu k poruše modulu generujícího data pro aplikace dopravců a cestující na nich nemohli najít kompletní informace k provozu, byl to právě Datel, kdo průběžně podával hlášení o vývoji situace.

Založení účtu by tak mohlo být prvním krokem Správy železnic ke zlepšení komunikace s cestujícími. V minulosti ji zejména za nedostatečné podávání informací během letních výpadků na koridorové trati kritizoval i ministr dopravy Martin Kupka.

Do budoucna proto plánuje organizace spustit novou aplikaci, kam by všichni dopravci mohli nahrávat informace o výlukách a náhradní dopravě. Všechny změny by tak byly dohledatelné na jednom místě, což by pro cestující znamenalo podstatné zjednodušení při plánování cest i samotném cestování. Zjišťování informací o výlukách je totiž kvůli působení více dopravců na jedné trati často obtížné. Přesný termín, kdy bude aplikace spuštěna, prozatím není stanoven.

Autor: Vendula Berčková


Užitečné aplikace, které v mnohém zjednodušují běžný život, však nevznikají jen v oblasti cestování. Víte, že například Preventivka za vás ohlídá, abyste nezapomínali na pravidelná vyšetření u lékaře?


Máte rádi naše dobrý zprávy a chtěli byste nás nějak podpořit? Prostřednictvím drobného příspěvku na náš transparentní účet můžete jednorázově či pravidelně pomoci Dobrým Zprávám se i nadále rozvíjet.


Zdroj: zdopravy.cz, spravazeleznic.cz
Foto: twitter.com, spravazeleznic.cz

Příspěvek vytvořen 30

Související Příspěvky

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek
Dobrý Zprávy