Buď superhrdina a pečuj o své zdraví s Preventivkou

Na preventivní prohlídky ke svému praktickému lékaři chodí jen zhruba každý čtvrtý Čech. Na tento alarmující fakt se rozhodla zareagovat nezisková organizace Loono, která spustila novou mobilní aplikaci Preventivka. Jejím hlavním cílem je naučit své uživatele chodit na preventivní prohlídky, a předcházet tak závažným zdravotním problémům. Aplikace hravou formou připomíná nejen kontroly u lékařů, ale také samovyšetření prsou a varlat a poskytuje ověřené a srozumitelné informace o prevenci závažných onemocněních na jednom místě.

„Vítej do společnosti neobyčejných hrdinů,“ hlásí mi obrazovka telefonu hned po zaregistrování se do aplikace Preventivka. Po vyplnění krátkého dotazníku o mé osobě mám před sebou přehled lékařů a prohlídek, které bych měla v rámci péče o mé zdraví v blízké době absolvovat. Za každou letos již splněnou prohlídku získává moje virtuální já odznak v podobě pásku, čelenky, rukavic atd. Za splněné kontroly získávají uživatelé také body, které budou moci po čase vyměnit za slevové poukázky a produkty týkající se prevence. Body se navíc budou zaznamenávat do žebříčku, takže bude možné se porovnávat s ostatními.

Připomenutí pravidelných kontrol u lékařů je ale jen jednou z funkcí aplikace Preventivka. Problémem totiž podle autorů aplikace není jen to, že lidé nechodí na prohlídky, ale také to, že více jak polovina Čechů nerozumí zdravotním informacím o nich samotných. „Chceme Čechy naučit chodit na preventivní prohlídky a poskytnout jim komplexní, ověřené a srozumitelné informace, které jim pomohou žít zdravější a kvalitnější život. Nechceme, aby si lidé hledali diagnózy na internetu a báli se chodit k doktorům. Naprostá většina vyšetření vůbec nebolí, je ale v péči o zdraví naprosto klíčová,“ přibližuje funkce aplikace Kateřina Šédová (Vacková), zakladatelka neziskové organizace Loono.

Uživatel si do aplikace může kromě navrhovaných lékařů přidat také další specialisty (například dentální hygienu, alergologii nebo endokrinologii). Preventivka navíc dokáže vyhledat specializované lékaře ve vašem okolí, a usnadnit tak poskytování odborné lékařské pomoci. Aplikace kromě zdravotních prohlídek připomíná v pravidelných intervalech také nutnost domácího samovyšetření prsou a varlat, které jsou nezbytnou součástí prevence zdraví.

„Je důležité dokopávat k prevenci nejen sami sebe, ale také své blízké. Klidně to můžete podniknout každý měsíc společně. Sejdete se, dáte čaj, kafe a předtím si každý udělá samovyšetření,“ říká Anna Julie Slováčková, která před lety sama prodělala rakovinu prsu, a právě včasné odhalení nemoci jí tehdy zachránilo život. Dnes je jednou z ambasadorek Loono a věnuje se připomínání důležitosti prevence.

A proč byla vybrána právě forma mobilní aplikace? Podle zakladatelky Šédové (Vackové) spočívá hlavní výhoda v tom, že mobil máme dnes téměř všichni stále po ruce a díky Preventivce tak můžeme mít i lepší přehled o našem zdraví.  Jedna z ambasadorek Pavlína Louženská k tomu dodává: „Spousta z nás otevře mobil stokrát denně a najednou tam na tebe kouká něco, co ti umožní jít stiskem jednoho tlačítka na preventivní prohlídku.“

Spuštěním samotné aplikace ale práce v této oblasti pro Loono teprve začíná. „Chceme, aby se Preventivka stala zdravotním deníkem pro hlídání zdraví každého z nás. To znamená včetně očkování a rodinné anamnézy. Aplikace by měla své uživatele vzdělávat o tom, jak žít zdravější a kvalitnější život. Plánů máme spoustu, takže se mají uživatelé určitě na co těšit,“ uzavírá Šédová (Vacková).

Loono je týmem mladých lékařů, studentů medicíny a dalších profesionálů. Za osm let své existence uspořádala tato nezisková organizace více než 2 500 workshopů a školení ve firmách a školách. Díky nim se přes 120 tisíc lidí mělo šanci naučit, jak se o sebe lépe starat a 64 lidem se podařilo zachránit díky včasnému odhalení nemoci život.

Autorka: Anna Weidenhöferová


O neziskové organizaci Loono jsme vás informovali už v jednom z našich předchozích článků. Čemu všemu se projekt Loono věnuje se tak dočtete zde.


Máte rádi naše dobrý zprávy a chtěli byste nás nějak podpořit? Prostřednictvím drobného příspěvku na náš transparentní účet můžete jednorázově či pravidelně pomoci Dobrým Zprávám se i nadále rozvíjet.


Zdroj a foto: Loono.cz

Příspěvek vytvořen 19

Související Příspěvky

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek
Dobrý Zprávy