Zikmund 100: Po stopách slavných cestovatelů přes Turecko až ke kanibalům

Cestovatele Zikmunda a Hanzelku, kteří v dobách své největší slávy podnikli výpravy na pět světadílů, zná snad každý. A v jejich stopách se v současnosti vydali dva plzeňští rodáci, Tomáš Vaňourek a Lukáš Socha. Po vzoru jejich druhé výpravy cestovali přes Evropu a Asii, aby tak vyjádřili úctu oběma cestovatelům.

V letech 1959 až 1964 se tehdy už známí cestovatelé, Miroslav Zikmund a Jiří Hanzelka, vydali na svou druhou cestu. Putovali tehdy přes Blízký východ, Indii, Sumatru a Japonsko; navštívili dokonce i asijskou část bývalého Sovětského svazu. Ze své cesty si nakonec přivezli deníkové záznamy a řadu fotografií. Právě ty se také později staly hlavním vodítkem projektu Zikmund 100, s nímž přišli již zmínění plzeňští dobrodruhové Tomáš Vaňourek a Lukáš Socha. V rámci tohoto projektu chtějí vyfotografovat stovku stejných míst, na kterých tehdy stanuli právě Zikmund a Hanzelka, a retrospektivně porovnat jejich proměny v průběhu padesáti let.

Na cestu vyrazili loni na Velikonoční pondělí a jejich cílem bylo dorazit před 14. únorem. Ten den slaví totiž Miroslav Zikmund sté narozeniny, a právě tehdy by cestovatelé chtěli otevřít výstavu výše zmíněných fotografií.  Při svém cestování navštívili Vaňourek a Socha například Jordánsko, Barmu, Nepál, Japonsko, ale třeba i Kazachstán nebo Kyrgyzstán. Během 129 126 procestovaných kilometrů navštívili v konečném součtu 32 zemí. „Naše cesta byla plná krásných zážitků. Ať už se nám podařilo najít kanibalské kmeny na Niasu, nebo jsme se náhodou setkali s lidmi, kteří si pamatují na Hanzelku a Zikmunda,“ říká Tomáš Vaňourek.

„Dokonce jsme několikrát narazili i na jejich potomky. Na ostrově Samosir jsme náhodu poznali paní, která je vnučkou v té době devadesátileté ženy, s níž se v roce 1962 v den svých narozenin pan Zikmund vyfotil. A najednou mě odhadem pětašedesátiletá vnučka požádala o stejnou fotografii. Je to asi highlight celé naší cesty,“ popisuje neuvěřitelné příhody jeden z cestovatelů.

Dokončením téměř ročního putování ale zážitky a povinnosti nekončí. Kromě přednášek a workshopů má koncem března také vyjít kniha o zajímavých příhodách z cest; výprava se navíc dočká i filmového zpracování, protože byli oba kluci na cestách doprovázeni filmovým štábem.

„Stejně jako jsme si užívali cestu, tak si teď budeme užívat všechny výstupy které jsou před námi. Ale je pravda, že najednou lépe vím, na co se zaměřit a v čem pokračovat. Rozhodnutí, co dělat, je totiž stejně důležité jako rozhodnutí, co nedělat,“ uzavírá Lukáš Socha.

Do budoucna nezbývá nic jiného, než popřát klukům hodně štěstí!

Autor: Helena Večerková


Po stopách někoho jiného se však lidé vydávají denně po celém světě. Už jste četli o dvou vdovách, které chtějí uctít památku svých manželů výšlapem na Everest?


Zdroj: z100.cz, irozhlas.cz
Foto: instagram Zikmund 100, irozhlas.cz

Příspěvek vytvořen 665

Související Příspěvky

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek
Dobrý Zprávy