Olomouc se přidává ke studentské stávce za klima

V pátek dopoledne se konala na Horním náměstí v Olomouci studentská stávka. Hnutí mladých za ochranu planety Země začala šestnáctiletá aktivistka Greta Thunberg ze Švédska, která nedávno vystoupila s proslovem na setkáním OSN v Katovicích. To odstartovalo vlnu hromadných stávek za klima po celé Evropě. V Česku se studenti rozhodli podpořit myšlenku lepší budoucnosti v Praze, Brně, Ostravě a v Olomouci.

Celá akce s názvem Fridays for Future proběhla v komornějším uskupení. Zatímco v Praze se vydaly tisíce studentů z Malostranského náměstí na pochod městem, na náměstí v Olomouci se sešlo zhruba 40 studentů, především z místního gymnázia. Nicméně všichni byli motivovaní. Studenti přinesli velké množství transparentů, které rozdali i ostatním zúčastněným.

Tito studenti sbírají často ve svém osobním volnu odpadky. Aktivně také třídí odpad a snaží se co nejméně nakupovat výrobky z plastu, nebo produkty, kterou jsou v plastových obalech. Navíc jejich většinu tvoří vegetariáni.

,,Líbí se mi věta No planet B, je to skvělý nápad. Tohle je jediné místo, které máme. Nemáme možnost nikam odletět, nemáme možnost se někam přestěhovat. Když přijdeme o tuto planetu, přijde definitivní konec. Myslím, že tahle stávka by mohla mít větší dopad, i kdyby se v každém městě sešlo jenom deset lidí (jako tady), i tak to ukáže fakt, že se mladí lidé zajímají o svou budoucnost. Politici by na to mohli slyšet.“ Takto se vyjádřila studentka gymnázia Lenka Skučková (18 let), která si přišla demonstrovat za správnou věc.

Stávku svým proslovem zahájil  lídr setkání Rndr. Jan Hollan, PhDr., vysokoškolský profesor Masarykovy univerzity v Brně, který vyučuje o všeobecných problémech životního prostředí a lidského zásahu do přirozeného koloběhu. I když proslov sem tam proťali halekající dělníci, právě opravující orloj, myslím, že všichni zúčastnění si vzali jeho slova k srdci.

Další na řadu přišly organizátorky místního hnutí, se svými proslovy. Na úvod bylo přečteno prohlášení, které může každý příznivec reálné změny v budoucnosti podepsat na oficiálních stránkách stávky. Po přečtení prohlášení přišla na řadu Lucie Bízová, jedna z organizátorek, která  přednesla některé proslovy samotné Grety.

Následně dostali slovo všichni, kteří chtěli vyjádřit souhlas s touto činností, každý mohl říct, proč si myslí,  že je důležité se o tuto problematiku zajímat.

,,Vaše peníze jsou vaše volba,“ zdůraznila Radka Dobísková (23), která si vzala slovo. Radka studuje Ochranu životního prostředí v Praze a olomouckou stávku přišla podpořit, protože se zde narodila. Mluvila o tom, že se nestačí pouze vzdát základních věcí, ale že se všeobecně musíme odprostit od konzumu. Představila myšlenku, že když každý začne sám u sebe, omezí se globální produkce, a tudíž i procesy znečišťování planety.

Je pravda, že v Olomouci se neseskupovaly davy a celá stávka proběhla formou povídaní, v jiných městech však stávka měla překvapivý úspěch. V Praze se sešlo přes 2000 studentů, a i v Ostravě se sešly nemalé zástupy, aby podpořily myšlenku ochrany životního prostředí. Je celkem překvapující, že celková myšlenka neplýtvat a zajímat se o planetu, která nám všem má být domovem, se stala trendem přicházející čerstvé generace. Mládež celého světa vzbuzuje o problematiku znečišťování planety a o odmítání konzumu velký zájem. Pro globální změnu to začíná vypadat nadějně, vítr se obrací.

Autor: Veronika Bělešová


Pokud Vás téma boje za lepší klimatické podmínky zaujalo, přečtěte si více o akcích Fridays for Future na našem webu.


Foto: Veronica Bieleszová

Příspěvek vytvořen 665

Související Příspěvky

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek
Dobrý Zprávy