Nová zelená úsporám táhne, zájem o levnější a ekologičtější bydlení rekordně stoupá

David Kubatík

Program Ministerstva životního prostředí (MŽP) nazvaný Nová zelená úsporám, jehož prostřednictvím se zajišťují dotace na ekologizování bydlení, běží už od roku 2014, ale to, co se stalo minulý rok, opravdu nikdo nečekal. Zájem o tuto službu totiž oproti roku předchozímu narostl opravdu raketově, a to o celých 40 %. Co stojí za tímto pozitivním vývojem?

Za úspěchem stojí hlavně vstřícnější podmínky a jednodušší administrativa. Dále se předpokládá, že by se mohlo jednat i o větší zájem lidí ušetřit společně se zvyšujícím se povědomím o nutnosti řešit ekologické otázky a změny klimatu.

Ministr životního prostředí Richard Brabec řekl, že za celé šestileté fungování tohoto programu překročilo ministerstvo hranici deseti miliard rozdaných korun. Jen v roce 2019 přitom rozdalo celé tři miliard mezi více než třináct tisíc majitelů domů.

Soukromí vlastníci budov však nejsou jediní, kdo tuto službu využívá. Do její obdoby se totiž mnohem častěji v poslední době zapojují i samosprávy měst a obcí, které díky ní mohou snáze zateplovat školy, školky, nemocnice, sportovní haly, budovy úřadů atd. Mohou se také začít pouštět do výstavby pasivních domů.

Ředitel projektu Státního fondu životního prostředí České republiky Petr Valdman řekl, že u poslední dotační výzvy na výstavbu veřejných budov v pasivním energetickém standardu vyhrazená půl miliarda korun z evropských fondů nestačila ani zdaleka pokrýt všechny došlé žádosti. Podobný úspěch měl i dotační titul podporující energeticky úsporné renovace veřejných budov. Dále dodal, že fond přijal rekordních 646 žádostí s požadavkem na více než 3 miliardy korun.

Foto: termotech.cz