Jak nevypustit duši? I to se dozvědí studenti na workshopech o duševním zdraví

Organizace Nevypusť duši patří mezi první české projekty, které na našem území začaly šířit povědomí o prevenci duševního zdraví. Založily ji v roce 2015 dvě kamarádky, Marie a Tereza, které absolvovaly studium v Anglii, kde byla informovanost o této problematice mnohem rozšířenější. Po návratu do Česka sestavily tým dobrovolníků a započala jejich činnost plná workshopů o duševním zdraví pro učitele, firmy, veřejnost a žáky středních škol. O jednom z jejich workshopů pro studenty je právě dnešní článek.

Webinář Duševní zdravovědy pro středoškoláky vznikl před čtyřmi lety jako prezenční workshop a za poslední rok byla vytvořena i jeho druhá verze, speciálně pro online prostředí, do kterého se  přesunula kvůli pandemii většina aktivit. Programy vedou vyškolení lektoři z organizace Nevypusť duši​. Jde o studenty a absolventy psychologie a medicíny, kteří prošli odborným školením a mají zajištěnou pravidelnou supervizi. Jednotlivé části programů jsou interaktivní a zaměřují se především na osvětu, sebepoznání a prevenci v oblasti duševního zdraví a duševních onemocnění, jak se píše na webových stránkách projektu.

Během prezenčního workshopu se zaměřují lektoři na mýty o duševním zdraví a nemocech a rady, jak se chovat a jak pomoci blízkým s duševními obtížemi. Vysvětlují základy duševní hygieny a jak o své duševní zdraví správně pečovat. Studenti si také vyzkouší techniku mindfulness (relaxační technika na způsob meditace) a získají praktické tipy na zvládání stresu. Samozřejmostí je i předání kontaktů na služby psychologické pomoci.

V online verzi pak také přibyl důraz na péči o duševní zdraví během distanční výuky a metody, jak si uzpůsobit správně čas při online studiu a v domácím prostředí, které je tomu školnímu mnohdy velmi vzdálené, jak si ostatně většina ze studentů za poslední rok ověřila. Nevypusť duši má zároveň na svém webu volné přístupné infografiky, které shrnují, jak se zachovat v různých psychicky náročných situacích, během úzkosti nebo deprese a kde a jak vyhledat odbornou pomoc. Nabízí také online poradny pro teenagery, přes email, chat nebo videohovor.

Workshopy a webináře jsou určeny pro 1. – 4. ročník SŠ, tercie – oktávy gymnázií a 8. a 9. třídu ZŠ. Online verze trvá 120 minut, prezenční je pak rozdělena do pěti bloků po 45 minutách. Přihlásit se mohou učitelé s kolektivem jedné třídy na webových stránkách projektu vyplněním formuláře nebo zasláním emailu na iva@nevypustdusi.cz.

Autor: Ema Švingerová


Problematice duševního zdraví se v Čechách věnuje hned několik projektů. Přečtěte si článek, ve kterém představujeme užitečné webové stránky, účty na sociálních sítích nebo podcasty.


Zdroj: nevypustdusi.cz

Obrázky: nevypustdusi.cz

Příspěvek vytvořen 665

Související Příspěvky

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek
Dobrý Zprávy