Martin Luther King a jeho neobyčejně obyčejný sen

Každý z nás má nějaké sny. Ať už jsou velké či malé, snažíme si je vždy splnit. Takový sen měl i Martin Luther King, jehož sen právě vše změnil.

Martin Luther King se narodil roku 1929 ve státě Georgia v USA. Svět si ho v dnešní době pamatuje hlavně jako jednoho z nejvýznamnějších vůdců afroamerických hnutí za občanská práva. Dříve, než se vydal tímto směrem, působil jako pastor ve státě Alabama a občanský aktivismus považoval za součást své kazatelské služby, takže tomu přizpůsoboval i svá kázání.

Byl to velice aktivní člověk. Jak už jsme se jednou v článku o Rose Parks zmiňovali, vedl také bojkot autobusové dopravy v Montgomery, spoluzakládal organizaci Southern Christian Leadership Conference. Tyto jeho aktivity vedly k tomu, že v roce 1963 byl na krátkou dobu vězněn v birminghamské věznici, kde napsal i svůj známý dopis „Letter from Birmingham Jail“ Tento rok je však znám spíše pro jeho slavný projev „I have a dream.“ 

„I have a dream“ je dnes už určité pojmenování pro historický projev, který s sebou nesl jedinou myšlenku – ukončení diskriminace a rasové segregace. Tento projev byl pronesen 28. srpna ve Washingtonu. Díky tomuto projevu byl King označen ještě v roce 1963 časopisem Time za muže roku a v roce 1964 získal také Nobelovu cenu za mír.

Související obrázek
zdroj fotografie: freespeechforpeople.org

Necelý rok po jeho projevu se vyskytly první změny. Prezident Johnson podepsal zákon o zákazu diskriminace na veřejných místech, v zaměstnání a vzdělání. O rok později byl podepsán zákon o volebním právu.

Jaro roku 1968. V Memphisu probíhá stávka provozovatelů městských technických služeb. Postava Martina Luthera Kinga u toho samozřejmě nesmí chybět. Sám se zastal zaměstnanců, jelikož se jedná z valné většiny o černošské občany. Pobyt v tomto městě se mu však stal osudným. King byl ubytován v levném motelu, kde byl dne 4. dubna 1968 zastřelen na balkóně. Náhle vypukly nepokoje v několika státech USA.

V den jeho pohřbu vyhlásil prezident Johnson den smutku. Tohoto obřadu se zúčastnilo přes 300 000 lidí.

Martin Luther King si zasloužil poctu od prezidenta Cartera a byla mu udělena in memoriam Prezidentská medaile svobody. To ale není jediná pocta. V roce 1986 byl jeho svátek Martin Luther King Day vyhlášen jako státní svátek a v roce 2004 obdržel Zlatou medaili Kongresu.

Martin Luther King dosáhl velkých úspěchů a stal se významnou osobností americké politické scény a amerických dějin, kterou dnes zná celý svět. Martin Luther King byl prostě člověk se snem, kterému se splnil.

Autor: Kateřina Baťková

Příspěvek vytvořen 665

Související Příspěvky

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek
Dobrý Zprávy