Jan Tříska – muž velkých rolí

Tento týden, 25. září, zemřel Jan Tříska. Nebyly noviny, které by o úmrtí tak nadaného herce nepsaly. Ani náš server nebude výjimkou, zde si však připomeneme, že to nebyl jen vynikající herec, ale i dobrý člověk.

Snad každý z nás zná herce Jana Třísku, ale pokud si přeci jenom nedokážete jméno přiřadit ke tváři, tak určitě znáte legendárního učitele z Obecné školy Igora Hnízdo. Víte, o koho se jedná? Tak přesně tato role patřila mezi nejznámější role tak vynikajícího herce Jana Třísky. Nebyla to ale jediná role, kde Tříska ukázal svůj mimořádný talent, pojďme ale hezky na začátek.

Jan Tříska se narodil 4. listopadu roku 1936. Divadlo bylo jeho snem a tak v roce 1955 začíná studovat pražskou DAMU. Roku 1959 svá studia úspěšně dokončí a ihned nastupuje do činohry Národního divadla, kde se v té době stane nejmladším členem. Národní divadlo nebylo jediné, kde Tříska působil. V roce 1966 odešel do Krejčova Divadla za branou a po zániku tohoto divadla hostoval na Kladně. Mezi léty 1974–1977 hrál v Městských divadlech pražských.

Mnoho lidí neví, že pomáhal s šířením Charty 77, že byl blízkým přítelem Václava Havla a ani, že v roce 1977 emigroval do Kanady. Není tedy divu, že filmy, kde hrál, byly později v Československu zakázány. Z Kanady odchází do USA a ani tam nepřestává s hraním. Měl roli například ve filmu Lid versus Larry Flynt a objevil se v epizodách seriálů Highlander a Highlander: The Raven.

Výsledek obrázku pro jan tříska
zdroj fotografie: novinky.cz

Po sametové revoluci se konečně mohl bez problémů vrátit zpět do své rodné vlasti, ale natrvalo tu nezůstal. Trvale totiž žil v Los Angeles.

Od roku 1991, kdy byl natočen film Obecná škola, je pro lidi znám jako přísný, však hned všemi oblíbený učitel Igor Hnízdo. Za tuto roli byl nominován na Oscara. Nebyla to ale jeho jediná nominace. Další získává za roli ve filmu Želary z roku 2003. Jan Tříska získal mnoho ocenění. Byl oceněn Cenou Alfréda Radoka za roli ve hře Král Lear na Letních shakespearovských slavnostech. Za postavu Markýze ve Švankmajerově filmu Šílení získal slovenskou filmovou cenu Slnko v sieti. Na 24. ročníku Mezinárodního filmového festivalu Praha – Febiofest převzal 23. března 2017 ocenění Kristián díky přínosu české kinematografii.

Jeho smrt mnoho lidí zasáhla. Jeho herečtí kolegové o něm tvrdí, že byl mimořádnou osobností. Všichni si pamatují jeho radost do každé role, ať do malé či velké a jeho trpělivost a preciznost se vždy na roli krásně ukázala. Díky jeho rolím navždy zůstane mezi námi a my na něj nikdy nezapomeneme.

„Honza je energický. Plně se do věci investuje. To, co dělá, dělá naplno. Pořádně. On je herec s tím darem, že zaujme diváka, i když nic neříká a nehýbá se. Z něho vyzařuje osobnost, jako herce i jako člověka si ho vysoko cením.“
– Václav Havel
Autor: Kateřina Baťková
Příspěvek vytvořen 665

Související Příspěvky

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek
Dobrý Zprávy