Dětem se díky čtení knih podařilo vybrat peníze na lyžařské závody pro handicapované

Ponořit se do knížky může být kromě úniku do jiné reality a procvičování slovní zásoby také způsob, jak symbolicky přispět na dobrou věc. Projekt Čtení pomáhá pracuje s konceptem, do něhož se zapojují děti ze všech koutů České republiky a čtením knih vybírají peníze na různé charitativní akce. Jednou z akcí, kterou se díky tomuto projektu podařilo uskutečnit, byly také lyžařské závody pro handicapované.

Ve Skiareálu Lipno závodily na konci letošního ledna dvě desítky amatérských sportovců v soutěži Český pohár Open race. Rozděleni byli do dvou skupin: sedící monoski lyžaři a stojící lyžaři po amputaci končetiny. Ke každému ze závodníků byla zároveň potřeba osobní asistence. I k té přispěl právě výtěžek z charitativního projektu.

Na chodu celé akce se podílel Sportovní klub vozíčkářů Praha, který si dal za cíl obohatit zimní sezónu o netradiční závody a nalákat handicapované ke sportu. „Organizujeme akci pro lidi, kteří následkem úrazu nebo kvůli vrozené vadě žijí s handicapem. Chceme je motivovat k aktivnímu životu a dát jim příležitost získat sebevědomí, nové zkušenosti a dovednosti a současně si užít zábavu,“ říká členka výboru klubu Michaela Krunclová. Na akci se díky načteným knihám podařilo vybrat devadesát tisíc korun.

Princip charitativního projektu Čtení pomáhá je prostý. Čtenář ve věku do osmnácti let se zaregistruje na webových stránkách projektu a vybere si některou z knih uvedených v seznamu. Jakmile ji přečte, vrátí se na stránky, kde jej čeká malý kvíz o čtyřech otázkách. Ten prověří, zda dotyčný knihu opravdu přečetl. Pokud test splní, na jeho kredit se přičte padesát korun, které má možnost věnovat na jeden z deseti nabízených dobročinných projektů.

Peníze z projektu Čtení pomáhá jdou kromě handicapovaných lidí také opuštěným seniorům, lidem ze sociálně slabších rodin, dětem z Afriky, nebo třeba opuštěným zvířatům a jejich ekosystému. V průběhu loňského roku projekt spustil nový program Čtení pomáhá přírodě.

Ten má postupem času s pomocí čtenářů vysázet les nedaleko Voletin u Trutnova. „Za každou přečtenou knihu o přírodě za ně společnost RD Rýmařov vysadí dva stromky. Postupně tak vznikne celý Les Čtení pomáhá. Naším cílem je nenásilnou formou edukovat děti v otázkách týkajících se přírody a ekologie,“ doplňuje zakladatel projektu Martin Roman.

Do Čtení pomáhá je aktuálně zaregistrováno necelých 300 000 dětí, kterým se podařilo za celou dobu fungování rozdělit přes 56 milionů korun.

Autor: Vojtěch Kudela


O inspirativním čtenářském projektu jsme již psali, připomeňte si v našem článku, kde všude čtení doopravdy pomáhá a jak se zapojit.


Máte rádi naše dobrý zprávy a chtěli byste nás nějak podpořit? Prostřednictvím drobného příspěvku na náš transparentní účet můžete jednorázově či pravidelně pomoci Dobrým Zprávám se i nadále rozvíjet.


Zdroj a Foto: Čtení pomáhá, SKV Praha

Příspěvek vytvořen 6

Související Příspěvky

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek
Dobrý Zprávy