Fauly a neproměněné střely českých basketbalistů pomáhají dobré věci

Šárka Mazurková 12. 3. 2021

V každém zápase se basketbalisté snaží mít co nejméně faulů, technických chyb či minutých střel. Důležité je skórovat a připsat vítězné body. Od 10. února však odstartovalo období, kdy i fauly a minuté koše mají svou pozitivní hodnotu. Ve spolupráci s Českou televizí a Kontem bariéry se v prostředí českého basketu koná již třetí ročník charitativní akce Bez faulu, která potrvá do konce března.

Výtěžek pomůže na nákladné rehabilitace dvanáctiletému Dominikovi

„Těm, ke kterým se život nezachoval fér,“ zní jedno z hesel projektu Bez faulu. Jeho cílem je vybrat finanční částku na pomoc handicapovaným dětem. Každý klub si zvolí jeden domácí zápas, v němž se  prohřešky budou počítat. Za každou netrefenou střelu odevzdává tým do společného konta sto korun, faul je potrestán dvě stě korunami a technická chyba rovnou tisícovkou. „Je super, že máme v Česku takovéto charitativní akce. Ve vybraném zápase nás alespoň nebudou tolik mrzet neproměněné střely a zbytečné fauly, když to bude pro dobrou věc,“ sdělil křídelník Filip Novotný za Kolín pro Konto bariéry.

V letošním roce basketbalisté vybírají peníze na podporu dvanáctiletého Dominika, jehož snem bylo stát se basketbalistou, plány mu však překazila nemoc v podobě zánětu míchy. Jako zdravý kluk sportoval, hrál fotbal, florbal, basketbal a rád jezdil na kole. Minulý rok se u něj projevil zánět míchy bez jasné příčiny, kdy musel strávit tři měsíce na JIP ve FN v Ostravě, tři měsíce v Hamzově léčebně a nakonec několik týdnů ve FN Motol. Díky každodenním rehabilitacím se jeho stav zlepšuje. Neurorehabilitace jsou však nákladné a pojišťovna je zatím při této diagnóze nehradí. Pomoct by však mohl právě výtěžek z charitativní akce Bez faulu. „Faul nebo minutá střela jsou brané jako špatné věci, ale teď mají úplně jinou hodnotu, protože mohou alespoň trochu pomoct Dominikovi při cestě za snem stát se basketbalistou. Pokud jde o náš tým, tak my budeme asi hodně štědří, protože skoro každý zápas aspoň jeden, dva hráči dohrávají se čtyřmi fauly, což Dominik určitě ocení,“ říká pro Konto bariéry basketbalista Jakub Slavík z Opavy.

Finančně celý projekt podpoří i pojišťovna Kooperativa, která za každou smeč věnuje sto korun a za smeč po zachycení přihrávky během výskoku pět set korun. Hodnoceny tak nebudou pouze fauly, neúspěšné střely a technické chyby. Někteří hráči se navíc rozhodli pomoct i individuálně. „Jelikož se vždycky snažím své střely proměňovat, ve vybraném utkání za sebe věnuju stokorunu za každou svou danou střelu,“ doplnil basketbalista Matěj Svoboda za Svitavy. Pomoct můžete i vy v podobě DMS. Více informací najdete na www.kontobariery.cz.

Autor: Šárka Mazurková


Netradičních nápadů, jak prostřednictvím sportu pomoci dobré věci, se v Čechách rodí spousta. V Ostravě například vydražili staré sedačky z fotbalového stadionu.


Zdroj: dominikopetnanohy.cz, bezfaulu.cz, kontobariery.cz

Foto: kontobariery.cz