Stále ještě hudba budoucnosti? Vědci zaznamenali posun ve využití vodíku k výrobě energie

Možný přelom nejen v oblasti dopravy, ale i celé energetiky, by mohl znamenat objev vědců z americké US Army Research Laboratory. Těm se podařilo vyvinout slitinu na bázi hliníku, která s vysokou účinností uvolňuje z vody vodík. Takto získaný vodík pak může nalézt široké uplatnění jako palivo. Jeho vlastnosti jsou totiž pro takovéto využití ideální. Jeho slučování s kyslíkem je velmi efektivním zdrojem energie, navíc jediným výfukovým plynem by byla nezávadná vodní pára.

Schopnost hliníku za určitých okolností z vody uvolňovat vodík je známa už dlouho. Dosud se to ale dařilo jen při extrémně vysokých teplotách, za přítomnosti drahých katalyzátorů a s účinností, která se i v nejlepších případech sotva blížila k 50 procentům. Vědci z US Army Research Laboratory ale tvrdí, že se jim to daří za běžných podmínek a s velmi vysokou účinností. „Za dobu menší než tři minuty se reakce rozeběhla tak, že jsme dosáhli téměř stoprocentní účinnosti,“ řekl pro prestižní vědecký časopis Science vedoucí vývojového týmu Scott Grendah.

zdroj: www.wikipedia.org

Ještě donedávna musel být vodík uchováván v tlakových lahvích nebo speciálních nádržích udržujících tento výbušný plyn, při velmi nízkých teplotách, v kapalném skupenství. To však po objevu amerických vědců již nebude nutné.

K praktickému využití i přesto zbývá ještě kus cesty. V současnosti se tyto reakce podařilo realizovat pouze v laboratorních podmínkách. Dále bude nutné vyřešit problémy spojené s ostatními produkty reakce, jako je pevný oxid hlinitý, odvod zplodin a další.

Autor: Mikoláš Rec

Příspěvek vytvořen 665

Související Příspěvky

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek
Dobrý Zprávy