Norští medvědi dostanou nové chráněné útočiště

Dne 18. června rozšířila norská vláda svůj národní park Nordeskiöld Land o téměř tři tisíce čtverečních kilometrů. Ruší tím tak poslední ze svých arktických dolů na fjordu Van Mijen, který díky celoročnímu zalednění poskytuje útočiště pro lední medvědy a tuleně. Předpokládaná částka na vyčištění krajiny po dlouholetých důlních pracích je přes 70 milionů eur. Ministerstvo životního prostředí však hodlá fjordu poskytnou patřičnou péči a ochranu.

Zatímco na jiných fjordech ledu ubývá, Van Mijes na západním pobřeží Špicberků je zaledněn od jara do zimy. Ačkoliv klimatické změny zhoršují situaci každý rok, experti mají za to, že právě zde vydrží led úplně nejdéle. Právě proto mu chce ministerstvo životního prostředí poskytnou zvláštní péči a ochranu.

„Naším cílem je udělat ze Špicberků jednu z nejlépe udržovaných divočin na světě. To bude vyžadovat různá opatření, která nám pomohou s bojem proti klimatickým změnám a tlakem způsobeným zvýšenou dopravou. Ochrana fjordu Van Mijen a jeho okolí je naší přímou zodpovědností,“ řekl v tiskové zprávě ministr Sveinung Rotevant.

Těžba uhlí se v této oblasti držela sto let, i přes mnohá volání aktivistů. Produkci se podařilo zastavit teprve v roce 2016 a v přilehlých oblastech o tři roky později. Většina bývalých důlních ploch se stane součástí národního parku. Na Špicberkách žije asi 80 milionů jedinců, mezi nimiž jsou můžeme nalézt tuleně, lední medvědy a více než 80 druhů ptáků. Dvě třetiny souostroví zabírá 7 národních parků a 23 přírodních rezervací.

Autor: Barbora Černošková


Kromě polárních zvířat má Norsko také další poklad. Odkryly jej tající ledovce. Co pod nimi archeologové našli? Dočtete se v článku.


Zdroj: thebarentsobserver.com, wave.rozhlas.cz

Fotky: pixabay.com

Příspěvek vytvořen 53

Související Příspěvky

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek
Dobrý Zprávy