IQLANDIA: neobyčejný projekt v srdci Liberce, který si získá i vás

Chcete se vrátit zpátky v čase a prozkoumat krásu retra? Vidět na vlastní oči, jak vypadala planeta Země před miliony let? Dozvědět se nové zajímavosti o fungování našeho těla a zjistit, co vše dokáže? Nebo dáváte raději přednost vesmírným objevům? Nic z toho není problém, v IQLANDII si své téma najde opravdu každý. Expozice jsou sestavené tak, aby zaujaly nejenom děti, ale i jejich starší sourozence, rodiče či prarodiče.

V IQLANDII se v současné době nachází jedenáct tematicky zaměřených expozic, ve kterých můžete nalézt více než čtyři sta interaktivních exponátů. Speciální kino nabízí projekce ve čtyřech světových jazycích. V tomto kinosále můžete navštívit i takzvané „živáky“, tedy unikátní moderované pořady, které se zabývají nevšedními tématy. Za příznivého počasí máte možnost prozkoumat venkovní část, kde kromě originálních exponátů můžete obdivovat i jedinečný výhled na Ještěd. To vše skrývá moderní komplex čtyřpatrové budovy.

Jak se psala historie

Samotný projekt vznikl v roce 2002, a to při založení organizace Labyrint Bohemia. Hlavní zaměření společnosti je problematika neformálního vzdělávaní, především u dětí. Slavností otevření proběhlo v roce 2004, kdy bylo představeno Muzeum zábavného poznání. Tento projekt se stal první svého druhu v České republice. Velký posun přichází v roce 2007, v němž došlo k otevření nové budovy o rozloze tisíc metrů čtverečních. IQPARK na tomto prostranství představil zcela unikátní a dosud nevídané expozice. Jeho oblíbenost každým rokem stoupala, a tak v roce 2011 došlo k rozšíření plochy z jednoho na tři tisíce metrů čtverečných. Tato inovace přinesla mimo jiné prostor pro vznik nejmodernějších laboratoří v okolí.

Navzdory rozšíření IQPARK stále nemohl pokrýt veškerá témata, o které byl ze strany návštěvníků zájem. Proto se společnost rozhodla v jeho blízkosti vystavit další projekt, zcela novou budovu IQLANDIE. Její slavnostní otevření se uskutečnilo v roce 2014 a přineslo originální možnost zábavného poznání pro všechny věkové skupiny, proto není překvapením, že doporučený věk návštěvníka IQLANDIE je vymezen mezi 8–⁠99 lety. Ani tímto krokem však IQPARK neztratil své zájemce. V současné době se zaměřuje na vědecko-populární program pro nejmenší. Nabízí pět stálých expozic určených pro děti od tří do deseti let. Stal se velmi oblíbeným tipem na výlet pro rodiny s malými dětmi, mateřské školy či letní tábory.

Na jaké expozice se v  IQLANDII můžete těšit?

Už při příchodu uslyšíte zvuk padajících kapek, toto není náhoda, v prvním patře vás totiž přivítá Vodní svět. Co si pod tímto pojmem představit? Například barevnou vodní stěnu, do níž může každý návštěvník nakreslit obrazec podle své fantazie. Dále je zde fontána tryskající do výšky osm metrů či interaktivní koryto. To je plné mlýnů, trysek a nechybí zde ani pořádný vodní vír. Pokud se rozhodnete výstavu navštívit v období od dubna do září, je zde připravená také venkovní část této expozice.

V druhém patře se můžete těšit na jedinečné představení živlů, které se odehrávají na naší planetě. Budete svědkem ohnivého tornáda, blesku či vlny tsunami. Díky originálním vynálezům není problém zažít vichřici a zemětřesení takzvaně na vlastní kůži. V této části se nachází i sekce na výrobu mýdlových bublin. Koutek zaujme návštěvníky každého věku. Není zde totiž žádný problém vytvořit bublinu o velikosti lidského těla. Dále se výstava věnuje představení solární energie, dozvíte se například, na jakém principu fungují solární panely či v jakém ročním období je jejich efektivita nejvyšší. Ve stejném patře můžete objevit i netradiční pojetí robotiky. Návštěvníci si vyzkoušejí ovládání robotické ruky, dozví se spoustu zajímavých informací o zacházení s nanovlákny a mohou si také zasoutěžit na autodráze. Vše si pro vás připravili odborníci z Technické univerzity Liberec (TUL).

Třetí patro vám nabídne velice blízký pohled na lidstvo samotné. V této sekci se dozvíte mnoho zajímavostí o fungování našeho těla. Věděli jste například, že za třicet minut vyprodukuje lidské tělo tolik tepla, že by s ním dokázalo přivést k varu až čtyři litry vody? Kromě užitečných informací se zde nachází mnoho přístrojů, na kterých vyzkoušíte své tělo také v praxi. Jakou sílu má váš stisk? Jsou vaše plíce v dobré kondici?  Můžete si zde zkontrolovat i svůj tep či krevní tlak. Dozvíte se, jakým způsobem strava ovlivňuje naši náladu během dne.

Na výstavu navazuje oddělení smyslů. Hned na začátek je připraveno několik optických klamů. Zvládnete všechny rozluštit? Kmín, muškátový oříšek, libeček či bazalka. Umíte je rozeznat podle čichu? Výstava vás provede několika testy zaměřenými na jednotlivé smysly. Dále si můžete prověřit znalost svého hmatu, na chvíli se přenést do světa nevidomých a vyzkoušet si čtení Braillova písma.  Tvůrci výstavy nezapomněli ani na sluch. Jak dobré máte sluchové reflexy se dozvíte ve speciálně upravené kabině. Zvládnete být rychlejší než návštěvník před vámi?

Ve čtvrtém patře se naopak velmi vzdálíme, a to až do samotného nitra vesmíru. U vchodu na vše dohlíží vesmírný strážce z Hvězdných válek, samotný Darth Vader. Zkusili jste si už někdy, jaké to je jet ve vesmírném vozítku Mars rover? Na této výstavě máte jedinečnou příležitost. Expozice vám vysvětlí, jakým způsobem se mění jednotlivé fáze měsíce. Můžete se podívat na zcela ojedinělou pitvu mimozemšťana či si vyzkoušet ovládání naší sluneční soustavy. Pokud budete chtít prozkoumat vesmír na vlastní oči, o patro výš, na terase IQLANDIE, je připraven hvězdářský dalekohled.

A nyní je prostor pro návrat v čase. Pokud chceme prozkoumat období dinosaurů či naše retro vynálezy, musíme se přemístit do podzemní části budovy. Interaktivní expozice Geolab se zaměřuje nejenom na geologii v České republice. Návštěvníci se zde dozvědí spoustu zajímavostí o životě dinosaurů a o nalezištích jejich fosilií. Prozkoumají rozdíly mezi jednotlivými nerosty, a dokonce si mohou vyzkoušet každodenní práci geologa.

Pokud v podzemí zůstaneme o chvíli déle, máme možnost navštívit výstavu Retro vynálezů. Jak vypadala dílna našeho dědečka či kuchyně naší babičky? Kolik korun stály jednotlivé potraviny v období komunismu? Zvládli byste udělat video první kamerou? Všechny tyto otázky vám výstava zodpoví, její poslední část se zaměřuje na kancelářské technologie. Věděli jste, že první počítačová tiskárna byla použita při Olympijských hrách v Tokiu? Expozice představuje také mnoho zapomenutých vynálezů, například dálnopis, tento objev byl velice prospěšný pro zpravodajství v devatenáctém století. A fungoval na podobném principu jako Fax, který ho ve dvacátém století nahradil. Exponátů z minulého i předminulého století je zde opravdu mnoho. Mladé generaci pomůže nahlédnout, jak se žilo dříve, pro naše rodiče či prarodiče se jedná o krásnou nostalgii.

Projekt IQLANDIE je opravdu jedinečný. Hlavním cílem společnosti je zábavnou formou vzdělávat návštěvníky. Tato vize se bezpochyby naplnila ze sta procent. S úsměvem na tváři odchází nejenom nadšené děti, ale také učitelé či rodiče, jež měli možnost dokázat, že poznání nemusí být ani zdaleka nuda.

Autor: Lucie Brožová


A pokud chcete některý z volných dní strávit s rodinou doma, a přesto smysluplně, mrkněte na naše Dobrý tipy na deskovky.


Máte rádi naše dobrý zprávy a chtěli byste nás podpořit? Zavítejte na náš Patreon! Prostřednictvím drobné částky nás můžete měsíčně i jednorázově podpořit a pomoci nám dále se rozvíjet.


Zdroj: iqlandia.cz
Foto: lucie brožová, Iqlandia

Příspěvek vytvořen 36

Související Příspěvky

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek
Dobrý Zprávy