REPORTÁŽ: V Hanušovicích otevřeli první samoobslužnou hospodu

Veronika Turková 29. 4. 2022

Dosud nevídaným místem v České republice se stal Samočep v Hanušovicích. Pokud se tedy vydáte, stejně jako já, na sever do Hrubého Jeseníku, nově zrekonstruovaná pivnice jménem Formanka stojí jistě za návštěvu. Funguje na samoobslužném principu, a jak už název napovídá, zcela záměrně postrádá obsluhu. Servírku nebo číšníka si zde nezavoláte, zato pivo si načepujete podle svého gusta a usadit se můžete v moderním a čistém prostředí. Kromě piva zde naleznete také bowling, šipky nebo kulečník.

Pro návštěvu tohoto místa jsem si vybrala neděli 17. dubna, jedno slunné odpoledne. Přijíždím k žluté budově Formanky. Již z dálky vidím ceduli Samočep s otevírací dobou. Každý den od desíti ráno do desíti večer. Hned po příchodu do vnitřních prostor mám možnost vidět bar s výčepem a nad ním původní název bývalé restaurace. Nalézám zde vše, co má správné pohostinství mít. Stoly a židle v příjemném prostředí, kde se ovšem zatím s nikým nesetkávám. Marně bych mohla sedět u stolu a čekat na servírku nebo číšníka. Nezapomínám však, že lokál funguje na samoobslužném systému, proto přistupuji k místu, kde bych za běžných okolností hledala výčepního.

Vedle pípy se setkávám se stejnými bezkontaktními terminály, které můžeme najít na běžných výdejních automatech. Snažím se pochopit princip nabíjení kreditu, který, jak záhy zjišťuji, není nijak složitý. Na terminálu si navolím částku, za kterou si chci nápoj načepovat. Na výběr mám od dvaceti po šedesát korun. Následně přikládám platební kartu. A kredit mám nabitý. Jednoduché.

Příjemným překvapením je pro mě čepování nápojů jak do skla, pokud se chystáte zdržet, ale tak i do plastového kelímku na cestu. Vybírat si mohu pivo i limo od místního, jen pár set metrů vzdáleného, pivovaru Holba. Na pravidelné nabídce nacházím druhy piv jako Šerák či Keprník a z nealkoholických variant pak malinovku nebo nealko pivo.

Nyní už můžu čepovat jaký nápoj jen chci, dokud mi výčep sám nezahlásí, že jsou mnou nabité peníze vyčerpány. Beru tedy čistou sklenici a spouštím první pivo po skle. Zvolila jsem místní třinácti stupňové pivo nazvané po nedaleké hoře Keprník.

Mimo nápoje jsou zde umístěny i automaty na kávu a různé pochutiny. K pivu si tedy můžete zakoupit i něco dobrého na zub, či něco ostřejšího, pokud by vám pivo nestačilo.

Místní občané si mohou na městském úřadě zřídit také bezkontaktní čip, který si nabijí libovolnou částkou a jím následně ve Formance platí. Jako benefit se pak mohou těšit ze slevy na veškerý sortiment.

Uběhne několik minut a setkávám se s prvními turisty, kteří Formanku také navštívili. Jsem udivena, kolik lidí zde potkávám. Mnoho turistů jistě podlehlo přízni krásného počasí a vyrazilo na výlet do jesenických hor. Ostatně to mi potvrzuje i návštěvnice Alena: „Byli jsme s rodinou na výletě na Stezce v oblacích nedaleko odsud, tak jsme se zastavili na jedno točené.“ Jiní se zase rozhodli zahrát si bowling, který Formanka ve svých prostorech také nabízí.

Ale pozor, bowling je nutné si rezervovat dopředu. Jelikož obsluha, která zde pomáhá v případě jakéhokoliv problému, vám musí horní část s dráhami na bowling odemknout.

„Dáme si ještě jedno!“ ozývá se z protějšího koutu hospody, kde sedí menší skupinka lidí pochutnávající si na točeném pivu. Usuzuji, že Samočep získává ohlasy lidí i mimo území města. Dopíjím své pivo a spokojeně jdu svou použitou sklenici umýt a vrátit na místo, aby ji mohl další návštěvník použít. Jsem nadšená, že tento nápad někdo zrealizoval a dal důvěru do rukou lidí. Sama bych si myslela, že najdu něco, co bude zničené. Ale nezdá se, že se zde nevděčnost lidí nějakým velkým způsobem projevila. Přece jen na každém kroku vás snímají kamery, které jsou tu kvůli bezpečnosti instalovány.

„V současné době jednáme s firmou o pronájmu kuchyně, která je součástí naší Formanky, kde do dvou měsíců by měl být zahájen provoz restaurace poledních menu,“ dozvídám se od starosty Marka Kostky z místního zpravodaje. Formanka je na svém začátku a město se ji snaží stále vylepšovat a zdokonalovat.  Své slavnostní otevření měla teprve 25. února tohoto roku a v dnešní nelehké době se vedení města dokonce rozhodlo ubytovat dvacet pět ukrajinských uprchlíků přímo v budově, kde je zřízen také penzion.

Tento unikát je zde pod vedením města, které se rozhodlo zchátralou budovu odkoupit a znovu ji vdechnout hospodský život. Svůj pobyt zde končím s úsměvem na tváři. Mám radost z tohoto nápadu a jistě zde nejsem naposledy.

Autor: Veronika Turková


Už jste slyšeli o projektu #Kafesbabi, #Pivosdědou? I Formanka může být jedním z těch míst, kam vzít své prarodiče. Více se o projektu můžete dozvědět v našem článku.


Máte rádi naše dobrý zprávy a chtěli byste nás podpořit? Zavítejte na náš Patreon! Prostřednictvím drobné částky nás můžete měsíčně i jednorázově podpořit a pomoci nám dále se rozvíjet.


Zdroj foto: Veronika Turková