Meky forever!

Ve středu 10. listopadu 2021 zemřel slovenský zpěvák Miroslav Žbirka. Byl spoluzakladatelem skupiny Modus, s níž v roce 1977 získal Zlatou bratislavskou lyru. V roce 1982 se stal prvním slovenským Zlatým slavíkem, když dokázal porazit skoro neporazitelného Karla Gotta.  Je autorem hitů jako Atlantida, Biely kvet, nebo Dvaja. Meky Žbirka je opravdová legenda pop music a následující řádky patří jemu.

Kdybych měl popsat Miroslava Žbirku jedním slovem, použiju slovo energie. Všude, kam přišel, zářil a bylo ho plno. Rozverným způsobem byl schopný mluvit i o těžkých věcech, a jakmile začal mluvit o hudbě a jeho milovaných Beatles, vytvářel kolem sebe dostatečné množství světla pro osvícení středně velkého města. V rozhovorech často říkal, že když měl plnit nějaké nehudební povinnosti, celý den přemýšlel pouze nad tím, až bude sedět doma ve studiu a skládat nové skladby. Hudba byla jeho život. A on byl životem hudby.

Když jsem poslouchal, co o jeho smrti říkali lidé, kteří mu byli blízko, často se opakovala slova „miloval jsem ho za to, že mě dokázal rozesmát i v zoufalých situacích“ a „nikdy se s ním nenudím“. Miroslav Žbirka měl v sobě životní optimismus a ten ztělesnil i do svých písní. Při poslechu jste měli pocit, že svět je o trošku lepším místem, než když jste si jeho píseň pustili.

Jeho hudební repertoár byl nazýván popem. Tenhle styl je často dehonestován tím, že obsahuje podbízivost publiku. To ale nebyl případ Mekyho, jeho básně byly kultivované, víc než na slovech mu záleželo na melodii a příběhu. Při svých koncertech nepoužíval ohně a barevná světla, stačilo mu jeho osobní charisma. Žádné falešné příkrasy. Ryzí Meky. V jednom rozhovoru lakonicky řekl: „Jen zdechlé ryby plavou po proudu.“ On byl příkladem toho, že jde jít hlavou proti peřejím a nenechat si ji urazit.

Jedna z nejznámějších písní Miroslava Žbirky se jmenuje Čo bolí, to prebolí. Tohle bude ovšem bolet sakramentsky dlouho. V textu písně Mám rád zpívá, že „čo nás čaká netušíme, cesta aká v hmle a dyme“. Sloku končí slovy: „take it easy all right“.

Milý Meky, když jsi tu byl, bylo to často easy. Tvým odchodem je to teď trochu hard.

Autor: Václav Ágh


Máte rádi naše dobrý zprávy a chtěli byste nás podpořit? Zavítejte na náš Patreon! Prostřednictvím drobné částky nás můžete měsíčně i jednorázově podpořit a pomoci nám dále se rozvíjet.


Foto: sme.sk

Příspěvek vytvořen 39

Související Příspěvky

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek
Dobrý Zprávy