Od první české návštěvy vesmíru uplynulo 45 let, Remek na své následovníky stále čeká

Vladimír Remek odstartoval 2. března 1978 svou vesmírnou misi. Cesta, kterou si musel projít, než usedl do kosmické rakety, byla více než složitá. Díky jeho úsilí se po Sovětském svazu a Spojených státech amerických stalo Československo třetí zemí, jejíž občan vyletěl do vesmíru. I po pětačtyřiceti letech navíc zůstává Vladimír Remek jediným Čechem, který se kdy do kosmu podíval.

Remek se o kosmonautiku zajímal už od dětství. Jeho otec byl vojenský pilot, a tak měl Vladimír létání doslova v krvi. Během dospívání navštěvoval Klub mladých astronomů a v roce 1970 úspěšně dokončil letecké učiliště v Košicích. Poté odešel studovat do Ruska, kde absolvoval leteckou akademii J. A. Gagarina.

Zásadní byl pro něj především rok 1976, v němž Remka vybrali jako jednoho z 24 československých pilotů do vesmírného programu Interkosmos. Během výcviku navíc pravidelně dosahoval výborných výsledků. Vynikal například v práci pod časovým tlakem či u zkoušky rovnováhy. Jediným problémem tehdy byla jeho váha, Remek proto musel během testování zhubnout dvanáct kilo, jinak by byl z programu vyloučen.

Díky své odhodlanosti se nakonec probojoval až mezi nejlepší dvojici a jeho jediným soupeřem zůstal Oldřich Pelčák. V červnu 1977 bylo rozhodnuto, do kosmu letěl Vladimír Remek a zkušený sovětský kosmonaut Alexej Gubarev. Remkovi v té době bylo pouhých třicet let, byl to tedy zároveň i jeden z nejmladších kosmonautů té doby.

Účastí na tomto letu se stal Vladimír sice celkově 87. kosmonautem světa, který se zúčastnil kosmického letu, přesto drží i jedno významné prvenství. Kromě toho, že byl pochopitelně prvním Čechem, jemuž se něco takového povedlo, byl také vůbec prvním vesmírným dobrodruhem, který pocházel z jiného státu než ze Sovětského svazu nebo USA. Celkem strávil ve vesmíru 7 dní, 22 hodin a 17 minut.

Po návratu z úspěšné mise působil ve vojenském letectvu, a to až do roku 1995. Poté pracoval na nejrůznějších administrativních pozicích a naposledy aktivně působil v Rusku jako český velvyslanec. Své působení v Moskvě ukončil v prosinci roku 2018. Za svůj let obdržel hned několik ocenění, například Řád Bílého lva za významné proslavení vlasti v zahraničí či Cenu Antonína Vítka za popularizaci kosmonautiky. Vladimír Remek bohužel stále zůstává jediným českým kosmonautem, komu se letu do vesmíru povedlo zúčastnit. V mladé generaci se ovšem nachází hned několik nadějných talentů, kteří by mohli úspěch Remka zopakovat. 

Autor: Lucie Brožová


Pokud si netroufáte jít v Remkových stopách doopravdy, zkuste třeba 3D vesmírnou mapu, o které jsme psali zde.


Máte rádi naše dobrý zprávy a chtěli byste nás nějak podpořit? Prostřednictvím drobného příspěvku na náš transparentní účet můžete jednorázově či pravidelně pomoci Dobrým Zprávám se i nadále rozvíjet.


Zdroje: pisecky.denik.cz, wikipedia.org, 
Foto: kosmonautix.cz, zoom.iprima.cz

 

Příspěvek vytvořen 36

Související Příspěvky

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek
Dobrý Zprávy