Ne každý touží po rodinné hrobce, alternativou může být poslední odpočinek přímo v přírodě

Zájem české společnosti o smuteční obřady rapidně klesá. Je to jednak kvůli neosobnímu prostředí krematorií, ale i kvůli rychlosti samotných obřadů, které trvají asi půlhodinu. Až jedna třetina kremací ročně probíhá bez řádného obřadu. V samotné Praze je to dokonce více než polovina všech kremací. Potřebnou změnou v českém pohřebnictví by mohly být přírodní alternativy, které umožní důstojné a osobní rozloučení s milovanými.

Přestože je smrt neodmyslitelnou součástí života, pro českou společnost tohle téma představuje stále velké tabu. Pro mnohé samotný pohřeb symbolizuje jen mnoho negativních emocí, kdy jde navíc o velmi neosobní a nepříjemně rychlou formu rozloučení s člověkem, kterého znali celý život. Nikde jinde na světě neprobíhá takové množství kremací bez obřadu jako v České republice. Zájem o smuteční obřady klesá, ale poslední rozloučení se už nemusí nutně odehrávat v nehostinném sálu krematoria. Existuje mnoho příjemnějších alternativ, které jednak umožňují důstojné a osobité poslední rozloučení, ale jsou taktéž spojeny s přírodou. Obřad se tak může odehrát třeba i pod širým nebem.

Typickým příkladem jedné z alternativ je Les vzpomínek v Praze, který se od tzv. lesních hřbitovů liší tím, že zde nenarazíte na žádný náhrobek. Místo náhrobních kamenů zemřelé připomínají památné stromy, k jejichž kořenům jsou ostatky zesnulých ukládány v ekologické urně. Každý strom je rovněž opatřen dřevěnou cedulkou se jménem zesnulého. O samotný hrob se tak stará příroda sama. Dodržován je i čistě přírodní charakter místa, takže zde nenajdete žádné umělé květiny. Ty jsou dokonce zakázány. Neznamená to ale, že v Lese vzpomínek není místo pro svíčky. Na takzvaném Místě setkávání mohou návštěvníci naleznout hlavní umělecké dílo – Skořápku, kterou je možné naplnit vodou, a svíčky tak mohou plavat na hladině, aniž by ohrozily samotný les.

První Les vzpomínek vznikl v České republice v roce 2015 jako inspirace přírodními hřbitovy v zahraničí, zejména ve Velké Británii a Německu. Šlo přitom o společný projekt Správy pražských hřbitovů a organizace Ke kořenům, která se zabývá osobitým a smysluplným rozloučením s blízkými, a to v souladu s přírodou. Od roku 2022 se ale nejedná o jediný Les vzpomínek, který bude možné v Česku navštívit.

Les vzpomínek vzniká i v Olomouci

Hřbitovy města Olomouce nechávají postupně vznikat Les vzpomínek v části neředínského hřbitova a to přímo za Židovským hřbitovem. V části prostoru roste z náletů les z bílých topolů, v části je květinová louka a soliterní stromy se střídají s keři a trávníkem. Celému prostoru dominuje pahorek uprostřed kruhu sedmi lip malolistých, na jehož vrcholu je umístěn „kámen odpuštění“. Poslední část bude představovat mlatová cesta, která bude místem k poslednímu rozloučení.

„Rádi jsme podpořili ideu dotvoření nového místa, které lidem umožní se za svými zesnulými vracet na místo posledního rozloučení. Každý netouží po rodinné hrobce, někomu je zkrátka bližší volnější vzpomínání v hezkém přírodním prostředí. Příbuzní proto budou moci na nejbližší strom umístit cedulku se jménem a daty,“ vysvětluje náměstek olomouckého primátora Matouš Pelikán.

Předpokládané dokončení Lesa vzpomínek v Olomouci se odhaduje do konce poloviny letošního roku.

Přírodních alternativ přibývá

Les vzpomínek není ovšem jedinou možností, jak se rozloučit se svými blízkými. K pražskému Lesu vzpomínek by měla v letošním roce přibýt květinová Louka vzpomínek, která bude určena ekologickým rakvím. Lidé se tak budou moci vyhnout zpopelňování, které zatěžuje přírodu. Louka by měla čítat zhruba 350 pohřebních míst označených keramickými destičkami.

Organizace Ke Kořenům se v roce 2022 ve spolupráci se Správou hřbitovů města Brna založila i za vznik Údolí vzpomínek v Líšni. Zatím rostoucí stromy, jako jsou duby, javory, platany a kaštany, by měly v budoucnu vytvořit přírodní kapli. Svíčky mají lidé možnost zapalovat u kamenné zídky se stromem života.

Autor: Tereza Stryková


Zpopelňování je pro přírodu velmi zatěžující. Naší přírodě však škodí řada dalších věcí. Více se o klimatických změnách můžete dočíst v našem článku.


Máte rádi naše dobrý zprávy a chtěli byste nás nějak podpořit? Prostřednictvím drobného příspěvku na náš transparentní účet můžete jednorázově či pravidelně pomoci Dobrým Zprávám se i nadále rozvíjet.


Zdroje: olomouc.eu, lesvzpominek.cz, hrbitovybrno.cz
Foto: olomouc.eu, lesvzpominek.cz

Příspěvek vytvořen 8

Související Příspěvky

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek
Dobrý Zprávy