FOTOREPORT: Do dětského domova na Ukrajině doputovalo přes tunu darovaných věcí z Česka

V tomto měsíci došlo k převozu humanitárních prostředků na Zakarpatí Ukrajiny, kam zhruba tuna materiálu doputovala do dětského domova ve Vilšanech. Místní díky tomu mohou obdržet další léky, hygienické prostředky, kvalitní teplé oblečení a boty, hračky i trvanlivé potraviny. Kromě toho tak zdejší samospráva dokáže lépe podporovat vnitřně vysídlené obyvatelstvo východní UA, které na Zakarpatí našlo dočasný domov. Na některých snímcích jsou zachyceny děti s mentálním a fyzickým hendikepem. Objevuje se tu i část personálu včetně Bohdana Kikiny, který se o dvě stovky dětí ve věku od 5 let pečlivě stará.

Doprava materiálu se táhla od večera do rána. Ihned po příjezdu jsme se dali do vykládání krabic z dodávky, a místní obyvatelstvo nám s úsměvem ulehčilo práci.
V obrovské zahradě dětského domova se nacházela necelá desítka psů. Pouze jeden z nich musel být připoután.
Bohdan Kikina, ředitel dětského domova ve Vilšanech, a za ním část pravoslavného kostela. Zhruba den před naším příjezdem mu zemřela maminka. Přesto si ale našel spoustu času, aby nás s veškerou ochotou provedl areálem.
V areálu domova se nacházel i kostel. Vzhledem k tomu, že byla neděle, se mi naskytla jedinečná příležitost fotit i bohoslužbu. Podle kyjevského průzkumu z minulého roku se odhaduje, že zhruba 85 % Ukrajinců vyznává křesťanství, z toho asi 72 % populace je věrných pravoslavné církvi.
Podle výpovědí místních se v prostorách domova nachází asi třicet koček. Vzhledem ke zdejším teplotním podmínkám neustále drží při sobě, a při chůzi se pohybují jako vláček.
Jeden z tkalcovksých nástrojů v dílnách. Díky pravidelnému zaměstnání těla i duše se dětem tvoří rutina, která jim tak usnadňuje pobyt v domově.
Jedna z nábožensky orientovaných maleb. Podobné umění se nacházelo v téměř každé místnosti.
Snídaně
Prezident Zelenskyj v televizi. Původně jsem chtěla pořídit záběr, jak se některé z dětí dívají na obrazovku, avšak po našem příchodu jsme strhli veškerou pozornost.
Fotografovat v takovém prostředí nebylo vůbec snadné, ale ulehčily to úsměvy dětí i personálu, když jsme je přišli navštívit.
Jedna ze sestřiček dětského domova.

Na poskytnutí humanitárních prostředků se podíleli: Dobrodějna, Brno pro Ukrajinu, Nadace Dětem z Vilšan, Ukrajinská iniciativa jižní Moravy, Přeshranice a Amerfo. Pokud můžete, pokračujte prosím ve finanční podpoře Nadace Dětem z Vilšan.

Transparentní účet: 197407532 / 0600 GE Money Bank

Autor a foto: Clara Isabella Andrews

Příspěvek vytvořen 15

Související Příspěvky

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek
Dobrý Zprávy