#martyisdead získal jako první český seriál v historii ocenění Emmy

Stejně jako v předešlých letech se i letos udílela prestižní cena International Emmy Awards. Ačkoli 48. ročník této mezinárodní soutěže proběhl z pochopitelných důvodů online, svá ocenění si jako každý rok odnesly nejlepší televizní počiny z celého světa. Významnou událostí pro českou kinematografii se stalo vítězství v kategorii krátkých seriálů, kde soupeře z Argentiny, Austrálie a Singapuru porazil český internetový seriál #martyisdead od režiséra Pavla Soukupa. Stal se tak prvním seriálem v české historii, který ocenění Emmy získal.

Pod poněkud netypickým a mrazivým názvem #martyisdead, v překladu „Marty je mrtvý“, se skrývá osmidílný seriál zabývající se kyberšikanou ve světě teenagerů. Vzhledem k rozvoji internetu a sociálních sítí je toto téma aktuální až v několika posledních letech, takže pro společnost se jedná o relativně novou záležitost. Stává se, že lidé mnohdy stále neví, jak se ke kyberšikaně postavit, popřípadě ji popírají. O to mrazivější je potom fakt, že je seriál založený na skutečných událostech. Je ovšem obdivuhodné, že o této problematice šíří větší povědomí, a to jak mezi teenagery, tak mezi dospělými.

Už samotná nominace na Emmy byla velkým úspěchem, obzvlášť v konkurenci velkých společností, jako jsou Netflix nebo HBO, které v dnešní době produkují nejvíce seriálů. Samotné vítězství už je pak třešnička na dortu pro české tvůrce. V českém prostředí výjimečnosti seriálu nahrává i to, že cílí na teenagery, což je častější právě spíš v zahraničí (např. seriál z produkce HBO Euphoria, o kterém jsme psali v našich Dobrých tipech na seriály).

Seriál vznikl ve spolupráci s CZ.NIC, natočila ho společnost Bionaut a byl odvysílán na internetové televizi Mall.TV v říjnu 2019. Již měsíc předtím získal ocenění za nejlepší webseriál střední a východní Evropy na mezinárodním festivalu Seriál Killer v Brně. Mimo Emmy v zahraničí oslovil také porotu na texaském festivalu Austin Film (nejlepší digitální seriál) nebo na francouzském Marseille Web Fest (nejlepší režie a nejlepší scénář).

Autor: Ema Švingerová


Světový úspěch v loňském roce slavil také český studentský snímek Dcera, který uspěl v konkurenci 1615 dalších filmových děl a odnesl si Studentského Oscara.


Na našem facebooku právě probíhá vánoční soutěž o pohádkové knížky. Zapojit se můžete až do 12. prosince.


Zdroj: denik.cz, vltava.rozhlas.cz

Foto: redarrowstudios.com, Bionaut

Příspěvek vytvořen 665

Související Příspěvky

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek
Dobrý Zprávy