Madagaskar vysadí 60 milionů stromů

Dne 26. června letošního roku oslaví Madagaskarská republika 60 let od vyhlášení nezávislosti. K tomuto výročí vláda rozhodla, že vysadí milion stromů za každý rok existence, tedy neuvěřitelných 60 milionů stromů. Čtvrtý největší ostrov světa se tak dočká významného zalesňování.

Canal des Pangalanes (Madagascar)

Ačkoliv je Madagaskar vyzdvihován pro svou jedinečnou biodiverzitu, dochází na něm také k masivní deforestaci, od roku 1940 ubylo přibližně 40 % lesních ploch. Jedním z důvodů je to, že lesní ekosystém nenabízí obyvatelům venkova příliš možností k výdělku. Potřebují-li tedy ostrované rozšířit své pracovní možnosti, jako první dochází ke kácení stromů. Ministerstvo životního prostřední proto rozhodlo, že mezi pěstovanými stromy budou také například ovocné, jejichž plody bude následně možné vyvážet a prodávat.

„Make Madagascar green again“, tak zněl slib prezidenta Andryho Rajoelina rok po zvolení. Společně s vládou se tak snaží obnovit lesy pro další generace. Do projektu se kromě vlády zapojily například také školy, neziskové organizace či dokonce armáda.

Někteří podporovatelé projektu vyjádřili obavy, zda budou mít stromy i po vysazení dostatečnou péči. „Stát najme pečovatele, kteří budou mladé stromky sledovat a opečovávat,“ slíbil ministr životního prostředí Alexandre Georget.

Díky reforestaci dojde nejen k obnovení zeleně, ale také se zpomalí i úbytek exotických druhů, jako jsou například některé druhy lemurů, které žijí pouze na Madagaskaru.

Autor: Barbora Černošková


Zatímco někde budou obdivovat stromy nové, u nás obdivujeme strom starý. Přečtěte si o tom, jaké ocenění získala 350 let stará Chudobínská borovice.


Zdroj: goodnewsnetwork.org/
Foto: photopin.com

Příspěvek vytvořen 53

Související Příspěvky

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek
Dobrý Zprávy