Google přichází s umělou inteligencí, která odhalí rakovinu prsu

Gabriela Kokešová

Společnost Google, která na poli zdravotnictví vystupuje skrze divizi Google Health, a startup DeepMind se pustily do spolupráce s lékařskými odborníky. Cílem této spolupráce je vytvoření umělé inteligence, která dokáže rozpoznat rakovinu prsu. Google Health zároveň stojí již za vznikem umělé inteligence, která za pomoci trojrozměrných skenů dokáže odhalit oční choroby. 

Spolupráce amerických a britských lékařů se společností Google povede k nalezení nového způsobu, který nemoc odhalí včas, a to tím, že bude přesnější než radiologové. Cílem je vytvoření speciálního počítačového systému, který bude schopný číst rentgenové snímky. A to mnohem pečlivěji než odborníci. „Je mnoho radiologů, kteří čtou mamografické snímky a dělají chyby, některé tak velké, že přesahují přijatelné rozmezí běžného lidského pochybení,“ uvedla pro deník The New York Times Constance Lehmanová, ředitelka mamografie v bostonské nemocnici.
Systém ale nemá lékaře nahradit. Google chce vytvořit další metodu, kterou lze pro diagnostiku využít. Umělá inteligence je stále ve zkušební verzi, i tak už ale vykazuje dobré výsledky. Lékaři a odborníci prováděli testování systému s rentgenovými snímky amerických a britských žen. V USA systém prokázal až deseti procentní redukci v takzvaných falešně negativních nálezech.

Nový systém tedy pravděpodobně nahradí techniku CAD (Computer Aided Detection and Diagnosis). 

Zdroj: czechcrunch.cz

Foto: pixabay.com