V Kamerunu mohou zachránit statisíce dětských životů – začali s prvním očkováním proti malárii

Po téměř třiceti letech výzkumů a klinických testů je na světě očkování proti malárii. První zemí, která jej podává široké veřejnosti, je africký Kamerun. Očkování RTS,S vakcínou schválila světová zdravotnická organizace (WHO), jedná se o očkovací látku od společnosti GlaxoSmithKline. V ideálním případě vědci slibují záchranu statisíců dětských životů. 

Kamerun jako první země na světě začal s očkovacím programem proti malárii. V pondělí 22. ledna dostalo první vakcínu děvčátko ve zdravotnickém centru u Yaoundé (hlavní město Kamerunu). Kamerun nabízí tuto vakcínu zdarma všem kojencům do šesti měsíců věku, potřebné jsou čtyři dávky. Podle Světové zdravotnické organizace zemře na malárii ročně kolem 600 000 lidí. Přibližně osmdesát pět procent úmrtí tvoří děti do pěti let, dá se tedy říci, že na malárii zemře zhruba půl milionu dětí ročně. V roce 2022 se počet nakažených malárií vyšplhal na téměř 250 milionů.

Dle globální aliance Gavi chce očkování aktuálně zavést dalších devatenáct zemí, v nichž má být během let 2024 až 2025 vakcinováno kolem 6,6 milionu dětí. Podle amerických vědců by účinnost očkování měla dosahovat nejméně třiceti šesti procent. Ochráněn proti onemocnění by tak měl být minimálně jeden ze tří očkovaných, což by v optimálním případě mohlo znamenat až dvě stě tisíc zachráněných dětských životů ročně.

Krevní obraz po rozmožení parazita, který způsobuje malárii
Krevní obraz po rozmožení parazita, který způsobuje malárii

O vakcínu společnosti GlaxoSmithKline projevilo do budoucna zájem dalších třicet zemí Afriky, v květnu nebo v červnu tohoto roku by navíc mohla být na trh uvedena také druhá látka. Zavedení vakcíny R21 vyvinuté Oxfordskou univerzitou „by mělo vést k dostatečné nabídce vakcíny, která uspokojí vysokou poptávku a dostane se k dalším milionům dětí,“ uvedla na brífinku ředitelka WHO pro imunizaci Kate O’Brienová. Někteří odborníci však vyjádřili skepsi vůči nízké účinnosti látky a obávají se, že by zavedení těchto vakcín mohlo odvrátit pozornost od širšího boje proti malárii a jeho financování. Samozřejmě i nadále zůstávají důležitá zavedená ochranná opatření, kterými jsou moskytiéry a antimalarika.

A co je vlastně ta malárie?

Jedná se o infekční onemocnění způsobené parazitickým prvokem. Tento parazit využívá k přenosu samičky komára z rodu Anopheles. Vyskytuje se zejména v tropických oblastech Afriky, Střední a Jižní Ameriky, Indie, Středního východu a Oceánie. Prostřednictvím komářího štípnutí dochází k přenosu parazita, který se následně uchytí v jaterních buňkách a začne se rozmnožovat. Později se dostane do červených krvinek, kde se dále množí a způsobuje jejich rozpad. Nemocný trpí horečkami, zimnicí, velkými bolestmi hlavy, později i poruchami vědomí.

Autor: Viktoria Židlíková


Ve světě zdravotnictví se toho děje skutečně hodně, a to po celém světě – v loňském roce se například v německém Düsseldorfu podařilo vyléčit pacienta s HIV, v Ostrově u Macochy se poté pochlubili zbrusu novou léčebnou.


Máte rádi naše dobrý zprávy a chtěli byste nás nějak podpořit? Prostřednictvím drobného příspěvku na náš transparentní účet můžete jednorázově či pravidelně pomoci Dobrým Zprávám se i nadále rozvíjet.


Zdroj: bbc.com, ct24.ceskatelevize.cz, who.int

Foto: Viktoria Židlíková

Příspěvek vytvořen 14

Související Příspěvky

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek
Dobrý Zprávy